globális felmelegedés
Fotó: Shutterstock

Nagy a baj! Soha ilyen gyorsan nem emelkedett még a Föld átlaghőmérséklete

Az elmúlt két évben a világon mindenhol az átlagosnál melegebb időjárás uralkodott. Habár ebben egy természeti jelenség is közrejátszott, a tudósok szerint a következő évtizedekben a jelenleginél is gyorsabb ütemben melegedhet fel a bolygó, amely komoly problémákhoz vezethet.


Az elmúlt két évben sorra dőltek meg a melegrekordok. Szakértők szerint csak az elmúlt 60 évben 1 Celsius-fokot emelkedett a globális hőmérséklet, míg korábban egy évszázad alatt ez a szám alig érte el a 0,3 fokot. A globális felmelegedés mértékét jelenleg elsősorban az emberiség által kibocsátott üvegházhatású gázok határozzák meg. Ha a mennyisége növekszik, a világ felmelegedésének üteme is felgyorsul. Ha csökken, ugyan lassabban, de tovább melegedik a bolygó. Megállítani csak akkor lehetne, ha a káros gázok kibocsátása gyakorlatilag nullára csökkenne. – írja a Science Alert.

1970 előtt globálisan észlelhető volt egy enyhébb lehűléses időszak, ami a légkörbe kerülő fényvisszaverő aeroszol részecskék gyors növekedése miatt, ami szintén a fosszilis tüzelőanyagok elégetése miatt következett be.

\u00c9szaki-sark

Olvadó jég az Északi-sarkon

Fotó: Shutterstock

Az éghajlatváltozás a világ különböző részein nem egyformán tapasztalható. A szárazföldön gyorsabban, az óceáni régiókban pedig lassabban emelkedik a hőmérséklet. Leggyorsabban – a globális átlag négyszeres ütemében – az Északi-sarkvidék melegszik.

Mik a kilátások 2025-re? 

Az elmúlt két év tartós felmelegedése meglepte az éghajlatkutatókat. Ezt indokolhatja a Csendes-óceán térségébe megérkező természeti jelenség, az El Niño, ami a tenger vize mellett a légkört is az átlagosnál magasabb hőmérsékletre melegítette. Szakértők szerint az elkövetkező évtizedekben a folyamatos felmelegedés meghaladja majd a 1,5 Celsius-fokot is, aminek komoly természeti következményei lehetnek.

A figyelmetekbe ajánljuk