Az életciklus az embereknél és az állatok nagy többségénél egyforma sémát követ: megszületünk, fejlődünk, szaporodunk, megöregszünk, majd meghalunk. Úgy tűnik azonban, hogy akadnak kivételek. Egy új kutatás szerint ugyanis a rendkívül különleges bordásmedúzák egyszerűen képesek visszatekerni az idő kerekét és szükség esetén bármikor újra megfiatalodnak.
A világ legkülönlegesebb élőlényei közé tartoznak a bordásmedúzák, amelyek egyesek szerint a legelső egyszerű állatok lehettek a Föld történetében, ezzel megelőzve a különböző szivacsokat is. Ám ez nem az egyetlen érdekesség ezekkel az állatokkal kapcsolatban.
A Phys most arról számol be, hogy
egy kutatócsoport felfedezett egy fajt, a Mnemiopsis leidyi-t, ami bármikor képes visszafordítani az idő múlását, így időről időre képes megfiatalodni.
Még több hír az állatvilágból! Sokakat meg fog lepni, melyik az emberre legveszélyesebb állat
A nem mindennapi felfedezésre Joan J. Soto-Angel kutató figyelt fel, ráadásul teljesen véletlenül. A tudós ugyanis azt vette észre, hogy az általa vizsgált bordámedúzák közül az egyik eltűnt az akváriumból, de valahogy odakerült egy apró lárva. A férfinak eleinte fogalma sem volt arról, hogy mi történhetett, ezért elkezdte vizsgálni a jelenséget és rájött: a két élőlény egy és ugyanazon állat, csak éppen a bordásmedúza egyszerűen visszafiatalodott lárvává.
Ez egy fontos kihívás és feladat, hogy jobban megértsük a korai élőlények viselkedését és azt, hogy pontosan hogyan is működik ez a fajta »időgép«. Emellett érdemes vizsgálni azt is, hogy ez a tulajdonság miért nem öröklődött tovább a többi állatra az évezredek során
– idézi a portál a kutatót.
Ez is érdekelhet! Úgy tűnik, a csimpánzok képesek a beszédre
A vizsgálat során a tudósok arra a kérdésre keresték a választ, hogy mi az, amely miatt ezek az állatok egyik pillanatról a másikra egy fejletlenebb állapotba térnek vissza. Úgy találták, hogy a bordásmedúzák ezen egyedei a különböző stresszhatások, például hőmérséklet-változás, vagy éhezés esetén annyira „lebutítják” a szervezetüket, hogy képesek legyenek életben maradni még extrém körülmények között.
A világ legkülönlegesebb állatai a bordásmedúzák
Fotó: Shutterstock
Ez a vizsgálat az első lépcső és rengeteg további kérdést vet fel. A továbbiakban azt vizsgáljuk, hogy ez a fiatalodás milyen hatással van molekuláris szinten és hogyan változik az állat idegrendszere egy-egy ilyen esemény után
– mondja Soto-Angel.