Az öregedés biológiai folyamatainak megértése segíthet abban, hogy hosszabb életet éljünk, és idősebb korunkban is egészségesebbek maradjunk – egy új tanulmány pedig összefüggésbe hozta agyunk öregedésének sebességét az étrendünkben található tápanyagokkal, írja a Science Alert.
Az Illinois-i Egyetem és a Nebraska-Lincoln Egyetem munkatársai a kutatás során összesen száz önkéntessel működtek együtt. A 65 és 75 év közötti alanyok agyáról készült felvételeket a táplálékbevitellel vetették össze, hogy kapcsolatot találjanak az étrend és az agy lassabb öregedése között.
A lassabb ütemű öregedéshez szükséges tápanyagbevitel az eredmények alapján megegyezik azzal, amit a mediterrán étrenddel biztosíthatunk szervezetünknek – erről pedig már számos korábbi tanulmány során kiderült, hogy az egyik legegészségesebb diéta.
Ez is érdekelhet! A 3 legjobb diéta 50 év feletti nőknek a szakértők szerint
Fontos kiemelni, hogy a kutatók nem kérték meg az alanyokat, hogy beszámoljanak az étrendjükről, ehelyett a tőlük vett vérmintákban elemezték a tápanyag-biomarkereket. Ezáltal szilárd, tudományos alapú bizonyítékot gyűjtöttek az időskori egészséggel összefüggésbe hozható étrenddel kapcsolatban.
Mediterrán diéta (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
Az azonosított, jótékony biomarkerek között kiemelten fontosak a halakban és az olívaolajban található zsírsavak, valamint az olyan antioxidánsok, mint a spenótban és a mandulában található E-vitamin. Emellett az A-vitaminok családjába tartozó karotinoidok, vagyis a sárgarépában és a sütőtökben megtalálható növényi pigmentek is rendkívül jótékonyak – ezekről már korábban megállapították, hogy csökkentik a gyulladást a szervezetben.
Ajánljuk figyelmedbe! 40%-al több esélyünk lehet a depresszióra, ha rossz étrendet választunk
Hasonló következtetésekre jutott egy 2023-as tanulmány is, amely 12 éven át követte a résztvevőket, és szintén összefüggést talált a mediterrán étrend és a szellemi éberség lassabb hanyatlása között.
A mostani kutatásnak is köszönhetően egyre több a bizonyíték arra, hogy a táplálkozás jelentős szerepet játszik az agy öregedésében illetve annak lassításában, így minden egyes új tanulmány segít a jelenség pontosabb megértésében.