1. Bordás krokodil – 120-140 év
A bordás krokodilok akár egy évet is kibírnak táplálkozás nélkül
Fotó: Shutterstock
A hüllők élettartama igen változó, de több olyan faj is tartozik ehhez az osztályhoz, ami elképesztően sokáig él. Ilyen a bordás krokodil is, ami a szakértők szerint átlagosan ugyan csak 90-100 évig él, de találtak már 120-140 éves egyedeket is. Az 1984-ben megtalált, Cassius névre keresztelt állatot például a befogásakor 80 évesnek becsülték, így ma már legalább 120 évesnek kell lennie.
A krokodilok ezen fajtája különösen jól alkalmazkodik az extrém körülményekhez, a felnőtt állatok például akár egy évet is kibírnak bármiféle táplálkozás nélkül.
2. Aldabrai óriásteknős – 190-250 év
Az óriásteknősök köztudottan képesek matuzsálemi kort megélni, de a leghosszabb ideig a Seychelles-szigeteken élő, úgynevezett aldabrai faj él. Ennek egy példányát mutatta be a Smithsonian Magazine két évvel ezelőtt. A Jonathan névre keresztelt teknős akkor ünnepelte a 190. születésnapját és ezzel ő lett a legidősebb szárazföldi állat a világon. Az elődje, aki ugyanezt a címet viselte, elérte a 250 évet is, de a tudósok az ő esetében azt remélik, hogy megérheti akár a 300. születésnapját is.
Ez is érdekelhet! Három évszázadban is élt ez a hihetetlenül idős papagáj
3. Grönlandi bálna – 200 év
Az emlősök között az életkort tekintve abszolút csúcstartónak számít a grönlandi bálna, ami könnyedén elérheti a 200 évet is. Az átlagosan 15-20 méter hosszú, 150-170 tonnás állat jellemzően legalább hatvan méterrel a víz alatt él és ez a nagy szerencséje. Így ugyanis szinte alig találkozik emberrel, emiatt pedig a vadászatuk sem jelentős.
A grönlandi bálnák esetében a hosszú élet másik titka a génjeikben rejlik: kutatók kimutatták, hogy az állat képes rendkívül hatékonyan regenerálni a saját sejtjeit.
4. Grönlandi cápa – 400 év
Akár 400 évig is élhetnek ezek a grönlandi cápákFotó: ShutterstockA grönlandi cápák még a bálnáknál is hosszabb ideig élnek a Jeges-tengerben és környékén. Az állatról rendkívül keveset tudnak a tudósok, de azt már a kutatások is bebizonyították, hogy ezeknek a cápáknak az idő múlásával sem lassul le az anyagcseréjük. Ezt minden bizonnyal az élőhelyüknek, a fagyos víznek is köszönhetik, de valószínűleg az évezredek során genetikailag is módosultak a génjeik, ami garantálja számukra a hosszú életet.
Ajánljuk figyelmedbe! Elképesztő felfedezés: egymáson végeznek műtéteket a hangyák
+ 1: Halhatatlan medúza
Ez a medúza képes klónozni magát
Fotó: Getty Images
A medúzák élettartama jellemzően pár órától alig pár hónapig terjed, de a tudományos nevén Turritopsis dohrnii névre keresztelt különös lény gyakorlatilag képtelen elpusztulni. Ennek az okait elsősorban az állat sejtjeiben kell keresni, amik egész egyszerűen megfiatalodnak, ha stressz éri őket. Ráadásul az egyed az ilyen helyzetekben el is kezdi klónozni magát: több száz vagy ezer a sajátjával tökéletesen megegyező génállományú utódot hoz létre, ezzel biztosítva magának az örök életet.