A grönlandi cápák élete és főleg élettartama régóta foglalkoztatja a kutatókat, hiszen az állat több száz évig él, amire sokáig semmilyen magyarázatot nem találtak a szakértők. Belegondolni is elképesztő, hogy
minden bizonnyal a mai napig úszkálnak olyan cápák a jéghideg tengeri vizekben, amik már az 1700-as években is életben voltak.
Ez is érdekelhet! Egy új kutatás szerint sokkal hamarabb alakult ki a földi élet, mint azt hittük
Az állatokról sokáig azt gondolták, hogy épp az élőhelyük az, ami garantálja számukra a hosszú életet: ezek a cápák ugyanis a Jeges-tenger és az Atlanti-óceán északi részén fordulnak elő, rendkívüli mélységben, ahol elképzelhetetlenül hideg a víz.
A grönlandi cápák a jeges víz miatt élhetnek sokáig
Fotó: Shutterstock
Egy 2016-os kutatás szerint a grönlandi cápák legalább 272 évig élnek, de könnyen elképzelhető, hogy bizonyos egyedek a 400 évet is elérik. A faj egyedeit kutató Ewan Camplisson szerint akár az emberiséget is segítheti, ha jobban megértjük a grönlandi cápák genetikáját.
Ha feltárjuk ezeknek az állatoknak az anatomiáját, az adaptációs képességüket, az akár a mi életünkre is nagy hatással lehet. A kutatásaink azt mutatják, hogy a grönlandi cápák metabolizmusa egyáltalán nem lassul le az idő múlásával sem. Ez a legtöbb állatfajnál, beleértve az embert is, egészen máshogy működik.
A portál emlékeztet, hogy az anyagcsere lassulása minden faj esetében azt jelenti, hogy a sejtek lassabban regenerálódnak, gyorsabban öregszenek és károsodnak. Ez az a folyamat, amit nem lehet megfigyelni a grönlandi cápák esetében, akik emiatt élhetnek több száz évig.
Ajánljuk figyelmedbe! A vízilovak úszás helyett csak ugrálnak a vízben, derül ki egy új kutatásból
A kutatások feltételezése az, hogy amennyiben melegebb vízben élnének az állatok, az anyagcseréjük is felborulna.