óceán alatt
Instagram / drdeepsea

100 nap az óceán alatt: már túl van az első hónapon az amerikai kutató

Sokak csak a rémálmaikban kerülnek ilyen helyre, egy amerikai professzor azonban szándékosan ment a víz alá.

Joe Dituri, az amerikai haditengerészet egykori búvára és orvosbiológia szakértő már több mint egy hónapja, március 1. óta él egy 55 négyzetméteres térben 9 méter mélyen Florida déli partjainál, a Florida Keys felszíne alatt. Dituri azonban még bőven tovább marad: a tervei szerint 100 napot tölt majd a víz alatt.

Ha Dituri sikerrel jár, megdönti majd az óceán alatt töltött legtöbb idő rekordját. Ez egyelőre elég valószínű, mivel a kutató rendszeresen küld helyzetjelentést az Instagram-oldalán, és úgy tűnik, eddig minden rendben megy.

Dituri nem szórakozásból van a víz alatt. A kutató a hiperbárnyomás – amikor a légnyomás nagyobb, mint a tengerszinten lenne – emberi szervezetre gyakorolt hatásait kutatja. Az óceánban töltött időt arra használja fel, hogy megvizsgálja, milyen hatással van az egészségre a nagynyomású környezet, hogy segíthessen a hiperbár oxigénterápia továbbfejlesztéséhez.

A kutató élettere nem hasonlítható össze egy tengeralattjárón fedélzetével. Egy tengeralattjáró zárt térben merül a víz alá, ott pedig tengerszint feletti nyomáson tartják őket, azaz nincs jelentős nyomáskülönbség, még akkor sem, ha több száz méteres mélységben van.

Dituri víz alatti élőhelyén azonban nincs hasonló légzsilip az óceán és a száraz élettér között: nagyjából úgy kell ezt elképzelni, mint amikor egy pohár vizet fejjel lefelé fordítunk, és belenyomunk egy vízzel teli mosogatóba.

A szakember élőhelyén van ugyan levegő, de azt az óceán súlya összenyomja, aminek következtében megnövekedik a légnyomás is. Ez ekkora mélységben azt jelenti, hogy Diturin körülbelül kétszer akkora nyomás van, mint amihez a szárazföldön szokott.

A kutatónak a nyomáson kívül mással is meg kell küzdenie.Bár az élőhelynek vannak ablakai, Dituri így is csak feleannyi napfénynek van kitéve, mint a szárazföldön. Ez problémákat okozhat a napfénytől függő cirkadián ritmusában, amely számos testfunkciót, többek között az alvás-ébrenlét ciklusunkat szabályozza.

A másik kihívás Dituri számára, hogy elegendő D-vitamin hoz jusson. A bőrnek UV-sugárzást kell kapnia ahhoz, hogy a vitamint előállítsa, amit Napból kap. A D-vitamin kulcsszerepet játszik a csontsűrűség, az izomműködés és az immunitás fenntartásában, ezért a kutatónak a csökkent immunitással is meg kell majd küzdenie.

Természetesen a legnagyobb kérdés továbbra is az, hogy a hosszú távú hiperbárnyomás milyen hatással lesz Diturira.

(The Conversation)


A figyelmetekbe ajánljuk