Egy új tanulmány szerint az atlanti meridionális forduló áramlás (AMOC), amelynek a Golf-áramlat is a része, és ami a trópusokról észak felé szállítja a meleg vizet az Atlanti-óceán északi részébe, az elkövetkező évtizedekben összeomolhat. Ha a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátását a jelenlegi ütemben folytatjuk, ez a drámai leállás az évszázad közepe táján – vagy akár már 2025-ben – bekövetkezhet.
Nyugat-Európa viszonylag meleg éghajlata nagyrészt az AMOC-nak, más néven a termohalin cirkulációnak köszönhető, amely a trópusokról az Atlanti-óceán északi részén keresztül meleg és sós felszíni vizet szállít. Amikor pedig megközelíti az Északi-sarkot, lehűl és tengeri jeget képez. A fennmaradó víz ezután lesüllyed, és a mélyben dél felé száll, így zárva le a körforgást – írja az IFLScience.
A tudósok azonban most arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás következtében ez a hatalmas óceáni szállítószalag valószínűleg megállhat ebben az évszázadban.
Ez is érdekelhet: Nagy a baj − egyetlen óceán nyeli el az összes felesleges hőt
Egy új tanulmányban a Koppenhágai Egyetem két tudósa 95 százalékos biztonsággal azt jósolja, hogy az AMOC 2025 és 2095 között teljesen összeomlik, ha az üvegházhatású gázok jelenlegi kibocsátását továbbra sem állítják le. A vizsgálatok szerint ez 34 év múlva, 2057 körül fog bekövetkezni a legnagyobb valószínűséggel.
Miközben az éghajlatváltozás globálisan tovább növeli az átlaghőmérsékletet, az áramlat összeomlása Európát lehűléssel sújthatja. Ez azonban nem lesz mentőöv, hiszen az AMOC megszűnése végső soron a trópusok fokozott felmelegedését és további negatív hatásokat eredményezhet az egész világon.
Az áramlás megszűnése nagyon komoly következményekkel járhat a Föld éghajlatára nézve, hiszen megváltoztatja a hő és a csapadék globális eloszlását. Bár Európa lehűlése kevésbé tűnik súlyosnak, mivel a Föld nagyobb része még melegebbé válik, és a hőhullámok gyakrabban fordulnak majd elő
– nyilatkozta Peter Ditlevsen, a tanulmány szerzője.
Olvasd el ezt is!Klímaváltozásról tudósít egy kutyaólat ídéző műhold
Fontos megjegyezni, hogy ezek az eredmények ellentétben állnak az éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi testület (IPCC) megállapításaival, az ENSZ programjával, amelyet azért hoztak létre, hogy tükrözze a klímatudomány jelenlegi helyzetét. Az IPCC legutóbbi értékelései szerint az AMOC teljes összeomlása valószínűtlen a 21. században.
Viszont más kutatások is alátámasztják, hogy az összeomlás nagy valószínűséggel még ebben az évszázadban bekövetkezik. A tanulmányhoz a kutatócsoport az Atlanti-óceán északi részének egy meghatározott területén 1870-től napjainkig elemezte a tengerfelszíni hőmérsékletet.
A nagy bajra azonban már évek óta figyelmeztetnek a kutatók. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az AMOC áramlása lelassult, és 1000 éve a leggyengébb szinten van. A katasztrófák elkerülése érdekében a fosszilis tüzelőanyagok használatának azonnali hatállyal történő leállítása a megoldás, de az erre irányuló globális fellépések a nagy tét ellenére is lassúnak bizonyulnak.