napkitörés

Óriási napkitörés találta telibe a Merkúrt

Március 9-én ismételten nagyon aktív volt a Nap, ezúttal azonban nem a Föld, hanem a Merkúr felé irányult a nagy energiájú sugárzás. Egyelőre nem tudni, milyen változásokat okozott a bolygón.



Napkitörésről akkor beszélhetünk, ha egyszerre jelentkezik három különböző naptevékenység:

  • a fler (nagymértékű és hirtelen fényerő-növekedés);
  • a koronakidobódás (a napkorona egy részének leválása);
  • és az úgynevezett eruptív proturbencia (a napkoronában hosszú ideje lebegő felhő elszállása).

Ha egy erős napkitörés a Földünk felé irányul, az akadályozhatja a rádiós kommunikációt, kárt tehet a műholdakban és számtalan egyéb módon a feje tetejére állíthatja megszokott életünket.

Március 9-én szerencsére a Merkúr volt a „célpont” – derül ki az IFLScience cikkéből.

Ez is érdekelhet: Mi történik a Merkúron? Zsugorodni kezdett a bolygó

Mivel a kitörés a Nap távolabbi felén zajlott, a NASA Solar Dynamics Observatory nevet viselő napfigyelő műholdja nem látta teljes egészében a jelenséget.

Azt azonban így is megállapították a tudósok, hogy nagyon nagy energiájú napkitörés történt.

Az Európai Űrügynökség napfigyelő műholdja, a Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) is észlelte a jelenséget, ahogy a Merkúr felé áramló nagy mennyiségű űrplazmát is.

Hogy pontosan milyen hatást gyakorolt a nagy energiájú napkitörés a Naprendszer legbelső és egyben legkisebb bolygójára, egyelőre nem tudni.

Merk\u00far

A Merkúr.

Unsplash

Szerencsére azonban éppen úton van a Merkúr felé egy űreszköz, melyet az Európai Űrügynökség és a Japán Űrügynökség indított útnak a bolygó vizsgálata céljából. A BepiColombo nevet viselő űrszonda várhatóan idén decemberben érkezik meg a Merkúrhoz, de már most végez megfigyeléseket a bolygóról. A tudósok március 9-én erős röntgenfényt figyeltek meg a Merkúr felszínén, mely ugyancsak a napkitörés következménye.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Egy rejtélyes dallam szól a Merkúr körül – mégis mi lehet ez?

A Nap várhatóan decemberre éri el tevékenységének maximumát, így továbbra is számíthatunk erős kitörésekre – remélhetőleg nem a Föld felé irányulnak majd.

A figyelmetekbe ajánljuk