Sikerült rögzíteni az elmúlt évek legerősebb napkitörésének statikus zörejeit. A tudósok 2024-ben ennél is nagyobb napkitörésekre számítanak, amelyek erős kihatással lehetnek a Föld telekommunikációs eszközeinek működésére.
A Nap december közepén 2019 óta tartó ciklusának legnagyobb napkitörését bocsátotta ki. Ez a mostani egy 2,8-as osztályú aktivitás volt, azaz a legintenzívebb, amit 2017. szeptember 10-e óta regisztráltak. Illetve mindössze 5-10 százalékkal maradt el a 2003 novemberében feljegyzettől, amelynél erősebbet még soha nem mértek.
Ezt is nézd meg! Ilyen részletesen még biztosan nem láttuk a Napot
A mostani napkitörés hatásai Dél-Amerikában voltak a legerősebbek, de az Egyesült Államok részéről is érkeztek jelentések különböző rádiótávközlési zavarokról. A hanganyagot végül Thomas Ashcraft, a Heliotown Obszervatórium munkatársa tudta rögzíteni.
Ha jól figyelünk, hallhatjuk, hogy a kibocsátások lassan lefelé sodródnak a frekvencián, először 22 MHz-en, majd 21 MHz-en haladnak át
– magyarázta a tudós a naptevékenységről rögzített anyag kapcsán.
Ezt is olvasd el! Örök sötétség: a kutatók szerint ekkor fog kiégni a Nap
A napkitörések rádiókimaradásokat okozhatnak. Olyan erős fényt bocsátanak ki röntgen- és ultraibolya sugárzás formájában, amely ionizálja, azaz elektromosan feltölti a Földet körülvevő ionoszféra mélyebb és sűrűbb rétegeit. A fény megfosztja a légkör atomjait elektronjaitól, ami azt eredményezi, hogy a rádióhullámok sokkal több energiát veszítenek a sok szabad elektron miatt.
Ez az oka annak, hogy még 150 millió kilométer távolságból is képesek hatással képesek lenni ezek a folyamatok a bolygónkon található elektronikai eszközök rádióhullámaira.