Nap.

A vártnál hamarabb érkezhet a napciklus maximuma, a tudósok még keresik az okát

Bár Naprendszerünk csillagának tevékenysége 11 éves periódusának közepén tetőzik általában, most úgy tűnik, a vártnál jóval hamarabb és nagyobb erősséggel következhet be a jelenség. Még a tudósok sem értik, mi állhat a jelenség hátterében.


Közelről nézve a Nap kiterjedt változékonyságot és aktivitást mutat ciklusai során. A napkitöréseknek nevezett fényes robbanások például rendszeresen hatalmas sugárzást okoznak bolygónkra nézve is. Így az előrejelzések azért is fontosak, hogy a fejlett technológiákat fel lehessen készíteni a várt hatásokra.

Ezt is olvasd el! A vártnál erősebbek és kiszámíthatatlanabbak a Nap jelenlegi ciklusának viharai

Ez okból a naptevékenységhez kapcsolódó megfigyeléseken a NASA és az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal már évek óta dolgozik. Számításaik szerint 2025 júliusában lesz a következő gyengének nevezhető tetőpont – a legutóbbi 2014 áprilisában történt.

Robert Leamon, a NASA munkatása, valamint Scott McIntosh, az amerikai Nemzeti Légkörkutató Központ (NCAR) igazgatóhelyettese által nemrégiben közzétett (alternatív) előrejelzés azonban sok mindent megváltoztathat. Szerintük a ciklus csúcspontja egy évvel korábban, már 2024 negyedik negyedévében bekövetkezhet, a napfoltok száma pedig kétszerese lehet a hivatalos előrejelzésnek.

Mi állhat a háttérben?

Nap. Jonathan Borba/Unsplash

Számos előrejelzési módszer a naptevékenység minimumával – legalacsonyabb pontjával – mért ciklus hosszának időzítésére támaszkodik. Leamon és McIntosh ezzel szemben alaposabban megvizsgálta a tényleges napfoltokat és azok mágneses tulajdonságait, így kapták meg eredményüket.

Ez is érdekelhet: Örök sötétség: a kutatók szerint ekkor fog kiégni a Nap

Milyen velejárói is vannak egy ilyen jelenségnek pontosan?

Bár a Föld mágneses pajzsa bizonyos fokú védelmet nyújt számunkra, a naptevékenység mégis hatással van ránk. Erre példa az északi fény. Ezek akkor keletkeznek, amikor a nap részecskéi elérik a magas légkört, és ott gerjesztik az atomokat, aminek következtében azok nagy energiájú állapotba kerülnek.

Már károsabb hatásai közé tartozik a részecskesűrűség változása a magas légkörben. Ez kisebb hibákat okozhat a GPS rendszerekben és más elektromos eszközökben is. Külső légkörünk enyhe felmelegedéséhez, illetve a Föld körüli pályán keringő műholdak működésének zavarát okozhatja.

Ez a cikk a The Conversation című folyóiratban jelent meg

A figyelmetekbe ajánljuk