napkitörés
NASA/SDO

Váratlan napkitörés történt, a rádiók is elhallgattak

Ugyan jelentős károk nem keletkeztek, a szakértők szerint egyre gyakoribbak lesznek a hasonló esetek.

Július 2-án egy nagyobb napkitörés történt, amely intenzív rádiószünetet okozott az Egyesült Államok nyugati részén és a Csendes-óceánon, amikor a Föld felső légkörét elérte a kozmikus sugárzás. Az AR 3354 nevű aktív napfolt régió kifejezetten nagy, X-osztályú napkitörést szabadított el, ami a legerősebb kategóriának számít a napkitörések között, írja a ScienceAlert.

NASA/SDO

Az X1 osztályú lobbanás (az eddigi legnagyobba 2003-ban történt, ami elérte az X28-as értéket) ionizálta a Föld felső légkörét, és zavarta a nagyfrekvenciás rádiójeleket a Földnek a Nap felé néző oldalán. Ugyan mindez súlyosnak hangzik, a Földre gyakorolt hatás enyhébb volt, mint amilyen lehetett volna, hiszen a kitörés további incidensek nélkül lecsengett.

Az eset a csillagászokat is meglepte, mivel nem látták jelét az ilyen eseményeket általában kísérő koronakitörésnek, amely plazmaáramokat lövelt volna az űrbe.

Olvasd el ezt is! Ez történik a műholdakkal, ha eléri őket egy napkitörés

A kitörés összhangban volt a jelenlegi napciklus felfelé ívelő pályájával: a fokozott aktivitás arra utalhat a szakértők szerint, hogy a Nap elkezdett „felébredni" a szokásos 11 éves aktivitási ciklusának nyugodtabb szakaszából. Egyes előrejelzők szerint a közelgő naptevékenységi ciklus a feljegyzett történelem legerősebb ciklusa lehet – bár a Nap viselkedésének előrejelzésére vonatkozó becslések továbbra is korlátozottak

Ettől függetlenül beszédes, hogy a Belga Királyi Obszervatórium szerint a napfoltok száma 21 éves csúcsot ért el: a júniusi átlag 163 napfoltot jelent naponta.

Ez is érdekelhet: Elkezdett „felébredni" a Nap: újra sorozatos napkitöréseket észleltek a tudósok

A kutatóknak sem világos, hogy a Nap miért volt lényegesen aktívabb, mint ahogy azt a hivatalos előrejelzések sugallták. A csillagászok az ehhez hasonló váratlan napkitörések miatt azon vannak, hogy többet megtudjanak arról, hogy mi történik a Nap belsejében, hogy jobb előrejelzéseket készítsenek a jövőben.

Mindez azért fontos, mert ahogy a legutóbbi kitörés is mutatja, a naptevékenység hatással lehet ránk a Földön, és nem csak rádiókimaradások formájában. Egy elég erős kitörés zavarhatja a műholdas kommunikációt, beleértve a navigációt is. Az elektromos hálózat ingadozásait és áramkimaradásokat okozhat, emellett megzavarhatja az állatok vándorlását.


A figyelmetekbe ajánljuk