Andrew McCarthy, a Cosmic Background Studios tulajdonosa 2023. március 18-án tweetelt egy videót, amelyen egy tornádónak tűnő jelenség látható a Nap felszínén.
Bár a videón nem tűnik olyan nagynak a jelenség, valójában egy 14 Földet tartalmazó méretarány látható.
I spent 3 hours yesterday with my solar telescope pointed at a tall tornado-y looking thing on the sun. This 14-Earths-tall swirling column of plasma was raining moon-sized gobs of incandescent material on the sun. I can't imagine a more hellish place. pic.twitter.com/dewzNEAEJA
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) March 18, 2023
A Földön ugyan a tornádók mindennaposak, de mi is történik pontosan a Nap felszínén?
Ez egy napkitörés a Nap kromoszférájában. Egy mágneses hurokba szorult plazmatömeg, amely a fotoszférából több mint százezer kilométerre az űrbe húzza. A napanyag lezúdul a kiemelkedésből vissza a Napba
– mondta McCarthy az Universe Today cikkében.
McCarthy azt is elárulta, hogy a sorozatot egy olyan módosított teleszkóppal vették fel, amely néhány óra alatt több százezer kép segítségével képes megfigyelni a Nap légkörét az úgynevezett hidrogén-alfa sávban. Elmondása szerint a jelenséget nem véletlen örökítette meg, hiszen naponta figyeli a Nap viselkedését.
Ez is érdekelhet: Elkezdett „felébredni" a Nap: újra sorozatos napkitöréseket észleltek a tudósok
A videó mellett McCarthy kollégájával, Jason Guenzel-lel együttműködve egy lélegzetelállító, 140 megapixeles állóképet is készített a Napról. Itt a tornádó a kép felső részén látható.
Sit back and enjoy the unique collaborative effort of two solar astrophotographers, @thevastreaches and @AJamesMcCarthy.
— Jason Guenzel (@TheVastReaches) March 22, 2023
The result is truly one-of-kind … a beautiful fusion of art and science!
Zoom in 👀 pic.twitter.com/8OSE6Lq4qB
A fotoszféra a Nap látható felszíne, amelyet a mindennapokban és a csillagászati megfigyelések során látunk. Körülbelül 100 kilométer vastag, ami a Nap átmérőjéhez képest, amely körülbelül 1 400 000 kilométer, elenyésző, és hőmérsékleti tartománya 3700 és 6200 Celsius-fok között mozog.