A tudósok nemrég egy furcsa, éneklő hangra lettek figyelmesek a Merkúr körül.
Az elmúlt években jó pár bolygó körül megfigyeltek különböző éneklésre vagy fütyülésre utaló hangokat. Ezeket az úgynevezett kórushullámokat a Földön, a Jupiteren és a Szaturnuszon is rögzítették, az Uránuszon és a Neptunuszon pedig megfigyelték azokat.
A Merkúr azonban mindeddig „énekmentes zónának” számított, azonban Mitsunori Ozaki, a Kanazawa Egyetem csillagásza vezetésével japán és francia tudósok egy furcsa hangot észleltek a kopár bolygó körül – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Lenyűgöző videón a Nap előtt elhaladó Merkúr
Ez elsőre nem tűnik túlságosan nagy dolognak – mivel amint már írtuk – számos más planétán észleltek ilyesfajta jeleket, azonban az előbbi bolygók sokban különböznek a Merkúrtól: vastag, buja légkörrel és állandó sugárzási övekkel rendelkeznek, ahol a nap részecskéi csapdába esnek az objektum mágneses mezejében.
A tudósok szerint ez a felfedezés az első lépés lehet ahhoz, hogy többet megtudjanak a Merkúr meglehetősen gyenge mágneses mezejéről. Sőt, remélhetőleg egy nap arra a kérdésre is választ kaphatunk, hogy a bolygók mágneses mezejét hogyan alakítja a napszél.
A szakemberek azonban kiemelték, hogy a kórushullámok további megértéséhez és jellemzéséhez további megfigyelésekre és elemzésekre lesz szükség.
A mai napig nem tudjuk, hogy a Föld és a Merkúr elektronvezérelt kórusának tér-időbeli tulajdonságai hasonlóak-e. A jelen tanulmány megnyitja az utat ezekhez a nagy kihívást jelentő jövőbeli vizsgálatokhoz, amelyek feltárják, hogyan alakítja a napszél a mágnesezett bolygók környezetét a Naprendszerünkben, ami potenciálisan extrapolálható az exobolygókra és azok csillagszéllel való kölcsönhatásaira
– írták a kutatók.