2023. január 3-án a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr keresztezte a Solar Orbiter napkutató szonda látómezejét – írja a Spacejunkie. Az ESA és a NASA közös űreszközének ezzel remek lehetősége adódott, hogy tovább javítsa adatainak minőségét. A találkozó során a Merkúr egy tökéletesen fekete körként jelent meg, amely a Nap „arcán” haladt át, ez pedig értékes lehetőséget kínált a műszerek kalibrálására – olvasható.
Ez is érdekelhet: De vajon miért van a Merkúrnak csóvája?
In our Polarimetric and Helioseismic Imager (PHI) data Mercury is seen as a black circle in the lower right of the image, distinctly different from the sunspots that can be seen higher up the Sun’s disc.
— ESA's Solar Orbiter (@ESASolarOrbiter) February 20, 2023
📷https://t.co/CAWz1KoplA pic.twitter.com/YXG21E0UCM
Az eseményt számos műszer rögzítette, köztük az úgynevezett Polarimetric and Helioseismic Imager (PHI) is, melynek képén a Merkúr határozottan különbözik a fentebbi napfoltoktól. Az Extreme Ultraviolet Imager (EUI) ezzel szemben mozgóképet készített a bolygó áthaladásáról – erről a felvételről azt láthatjuk, ahogyan a Merkúr elhagyja a napkorongot.
Look what #SolarOrbiter spotted! 👀
— ESA's Solar Orbiter (@ESASolarOrbiter) February 20, 2023
This @EuiTelescope movie shows Mercury silhouetted in front of the Sun’s atmosphere on 3 Jan.
The occasion offered a valuable chance to calibrate our instruments to further improve data quality.
Find out more👉https://t.co/luMwvxPoU9 pic.twitter.com/Y94isKC7ND
Az oldal szerint a bolygóátvonulások (tranzit) számos céllal felhasználhatóak. Az elmúlt századokban a Naprendszerünk méretének kiszámítására szolgáltak, újabban pedig a legsikeresebb módszerré léptek elő, hogy egy csillag körül keringő bolygót megtaláljanak; ahogy a planéta közvetlenül elhalad a csillag előtt, annak fényében apró gyengülés mérhető. Mivel ez egy rendszeresen ismétlődő jelenség, kiszámítható az égitest mérete és pályája.