Szeptember 5-én egy hatalmas koronakidobódást (CME) regisztrálták a Nap túlsó oldalán, amely jelentős sugárzási vihart is küldött a Naprendszerbe. A kitörésnek ráadásul ez egy ritka típusa volt, amelyben a forró gázból álló, táguló glória az egész Nap körül látható – mutatta be a jelenséget a ScienceAlert.
Gyakran ezek a kitörések a Föld felé tartanak, ahogy egy augusztus végi kitöréssorozat is, de a mostani CME a túloldalon volt, tehát távolodik a Földtől, így nem fogjuk látni a napviharok szokásos hatásait.
De ez nem jelenti azt, hogy ne észleltük volna!
\u201cSOLAR DISCO: AR3088 is stayin' alive - blasting out light and matter on its journey around the Sun. It's still providing an amazing show even out of our view. Here is a look at the region over 2.5 days ending with its big M2 blast directed away from us. SDO 171/193/131 \ud83e\uddd0\ud83d\ude40\ud83e\udd29\ud83d\ude06\ud83d\udc4b\u201d— Dr. C. Alex Young (@Dr. C. Alex Young) 1661942659
A Vénusz pont a közeledő vihar útjába került, így vele együtt a Solar Orbiter, az Európai Űrügynökség és a NASA közös űrszondája is, amely jelenleg a bolygó közelében tartózkodik.
A szerencsés csillagállásnak köszönhetően a szakembereknek ritka lehetősége nyílt arra, hogy megfigyeljenek egy gigantikus, távoli CME-t, ami általában meglehetősen nehéz feladat számunkra - nem véletlen, hogy a tudósok szerint még évekig fogják a tudományos lapok tanulmányozni az észlelést.
Nyugodtan állíthatom, hogy a szeptember 5-i esemény az egyik legnagyobb (ha nem a legnagyobb) napenergiájú vihar volt, amit eddig láttunk a Solar Orbiter 2020-as indulása óta
– mondta George Ho napfizikus a Johns Hopkins Alkalmazott Fizikai Laboratóriumból.
\u201cIt's relatively quiet on the Earth-facing side of the Sun compared to the recent action with AR3088. A large eruption recently occurred on the far side. A likely candidate, ole' AR3088. Helioseismology shows a big region. Probably our old friend. \ud83e\uddd0\ud83c\udf1e\ud83d\ude40\ud83d\udc4f\u201d— Dr. C. Alex Young (@Dr. C. Alex Young) 1662459311
Az nem világos, hogy a Nap melyik részén történt a kitörés, de valószínűnek tűnik, hogy a bűnös az AR 3088 nevű napfolt régió, amely augusztus végén elfordult a Nap korongja mögött.
A Solar Orbiter műszerei pedig a napenergetikai részecskék jelentős növekedését regisztrálta, és sikerült adatokat is gyűjtenie. Az információ segíthet a tudósoknak kategorizálni az ehhez hasonló eseményeket, és jobban megérteni a Nap viselkedését és az űrkörnyezetre gyakorolt hatását.
A fokozott aktivitás arra utalhat a szakértők szerint, hogy a Nap elkezdett „felébredni" a szokásos 11 éves aktivitási ciklusának nyugodtabb szakaszából. Egyes előrejelzők szerint a közelgő naptevékenységi ciklus a feljegyzett történelem legerősebb ciklusa lehet – bár a Nap viselkedésének előrejelzésére vonatkozó becslések továbbra is korlátozottak.