Egyre népszerűbb a napi egyétkezéses diéta. De vajon egészséges?
Fotó: Shutterstock

Egyre népszerűbb a napi egyétkezéses diéta. De vajon egészséges?

Ketogén, időszakos, 160 grammos és candida – csakhogy egy párat említsünk az elmúlt évek legnépszerűbb diétatípusai közül, melyekhez nemrégiben csatlakozott a napi egyétkezéses is. A hivatalosan OMAD-ként emlegetett módszer egészségügyi hatásairól azonban még nincsenek tudományos értekezések.


Az OMAD lényegében az időszakos böjtölés szélsőséges változata. Azok, akik ezt a diétítípust választják, azt állítják, hogy jobban segít nekik kezelni a súlyproblémákat mint más módszerek.

A fő különbség az, hogy – ahelyett, hogy csak bizonyos napokon böjtölnének, vagy csak egy meghatározott időablakban ennének – az OMAD-diétázók egyetlen nagy étkezés során fogyasztják el a napi összes kalóriájukat.

Ezt is olvasd el! Az 5 legsikeresebb diéta a szakértők szerint

A Conversation cikkéből az is kiderül, hogy jelenlég nagyon kevés tudományos dolgozat született diéta hatékonyságáról. Eredményei azon az általános feltételezésen alapulnak, hogy ha a koplalás más formái is jótékony hatással vannak az egészségre, akkor ez a módszer is. Az azonban kijelenthető, hogy egyes kutatások már megállapították, hogy a napi kalóriamennyiség egy meghatárizott időablakban történő elfogyasztása segíthet a fogyásban és a vérnyomás csökkentésében is.

Illetve a böjt számos különböző típusa – beleértve az időszakos és a minden második napon történő böjtölést– javíthatja az anyagcserét is. Továbbá javítja a vércukor- és koleszterinszintet, csökkenti a gyulladásokat szervezetünkben, segíthet csökkenteni az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

Ez is érdekelhet: A GOMAD-diéta rejtélyei: tényleg meg lehet inni egyszerre ennyi tejet?

DASH-di\u00e9ta \u00e9lelmiszereiFotó: Shutterstock

Az OMAD emberekre gyakorolt hatását eddig csak egy kutatás vizsgálta.

A kutatók arra jutottak, hogy ezzel a diétával csökkenés tapasztalható a testsúlyt és a zsírtömeget illetően. Ugyanakkor a résztvevőknek a sovány tömeg (LBM) és a csontsűrűsége is nagyobb mértékben csökkent, amikor csak napi egy étkezést fogyasztottak.

Ez az izomfunkció csökkenéséhez és a csonttörések nagyobb kockázatához vezethet.

Egyéb hátrányokhoz tartozik még, hogy a szükséges tápanyagokat teljes egészében egy étkezésbe kell belesűríteni.

Ha az energia. a fehérje, a rostok, valamint a kulcsfontosságú vitaminok és ásványi anyagok tekintetében hiányt szenved a szervezet, akkor az az izomtömeg csökkenéséhez, a székrekedés kockázatához és a bélrendszer rossz egészségéhez vezethet. Az OMAD-ot követő diétázónak tehát biztosítania kell, hogy napi egyszeri étkezése során egy jó adag fehérjét és sok zöldséget, diófélét, magvakat, gyümölcsöt, tejterméket és teljes kiőrlésű gabonát is bevigyen a szervezetébe.

Kijelenthető, hogy legtöbbünk számára ez a fajta diéta fenntarthatatlan, sőt hosszú távon potenciálisan – több másik népszerű diétához hasonlóan – káros is lehet.

A figyelmetekbe ajánljuk