Számos tanulmány megállapította, hogy a társadalmi elszigeteltség és a magány összefügg a betegségek fokozott kockázatával. Sőt egy 2022-ben közzétett kutatás szerint a társadalmi elszigeteltség az idősek körében 26 százalékkal növeli a demencia kialakulásának kockázatát, de a depresszió és a szívbetegségek rizikója is jócskán megugrik egy társ nélküli alanynál.
Az egyre inkább digitalizált és felgyorsult világban a magány és a társadalmi elszigeteltség érzése riasztóan gyakori. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az idősek mintegy 25 százaléka tapasztal társadalmi elszigeteltséget, a serdülőkorúak legalább 5-15 százaléka pedig magányosnak érzi magát.
A huzamosabb ideig való elhagyatottság érzete azonban nemcsak közérzetünkre, hanem egészségünkre is súlyosan kihathat.
Egy kutatócsoport 2022-ben tanulmányában megállapította, hogy a magányossággal és a társadalmi elszigeteltséggel szignifikánsan összefüggésbe hozható fehérjékről ismert, hogy a gyulladásokban is nagy szerepet játszanak.
Ezt is olvasd el! Bizonyítottan másképp működik a magányos emberek agya
Fotó: Shutterstock
Más szóval a magányossággal kapcsolatban mind az 5 azonosított fehérje pozitívan társult. Ez azt jelenti, hogy a magányosnak érző emberek fehérjeszintje általában magasabb, mint azoké, akik nem érzik magukat teljesen egyedül.
Arra is fény derült, hogy ezeknek a fehérjéknek több mint fele kapcsolatban áll a szív- és érrendszeri betegségekkel, a 2-es típusú cukorbetegséggel, valamint a stroke-kal is.
Ez is érdekelhet! 5 pszichológiai trükk, hogy leküzdjük a magány érzését
Az eredmények alapján a jó társas kapcsolatok és a magányosság elkerülése segítheti egészségünket azáltal, hogy csökkenti ezeknek a bizonyos káros fehérjéknek a szintjét. Mindez azonban csak részben ad magyarázatot a magány és az egészség közötti kapcsolatra. Más lehetséges tényezők, például a szociális stressz is szerepet játszhatnak a történetben.
A kutatás végső sorban felhívja figyelmünket a szociális élet és a szeretteinkkel való kapcsolattartás fontosságára.
A tanulmány szerzői ugyanakkor kiemelik, hogy mindennapjainkat meghatározó digitális interakciókban ne bízzunk. Azok ugyanis sosem adják meg azt a érzést, amelyet egy személyes beszélgetés vagy találkozás képes.
Forrás: Sciencealert