antarktiszi pingvinek
Fotó: Shutterstock

Veszélyben a pingvinek: az Antarktiszon is megjelent a madárinfluenza

Az Antarktiszra is eljutott a világ madárpopulációját erősen sújtó, néha emberekre is veszélyes járvány. Ahogy a Guardian is kiemeli, a tudósok szerint mindez nagyon komoly következményekkel járhat – különösen a helyi pingvinekre nézve.


A H5N1 vírust a napokban regisztrálták két elpusztult dögevő madárban, az antarktiszi Primavera-bázis közelében. A felfedezés először bizonyítja, hogy a magas patogenitású, vagyis rendkívül fertőző madárinfluenza elérte az Antarktisz szárazföldi részét.

A H5N1 2021 óta vélhetően több millió vadon élő madarat ölt meg világszerte, és Óceánia kivételével mára már minden kontinensre átterjedt. A madárinfluenza 2023 októberében érte el a régiót, amikor az úgynevezett szubantarktiszi szigetekre terjedt át, mintegy 1600 kilométerre a szárazföldi Antarktisztól.

Kezdetben leginkább a sirályoknál jelentkezett, de idővel albatroszoknál és pingvineknél is kimutatták. Később az antarktiszi emlősökre is átterjedt, tömeges pusztulást okozva az elefántfókák körében. A vírus mára szinte a teljes Északi-sarkvidék vadon élő állatpopulációját sújtja: decemberben megerősítették, hogy egy madárinfluenzás jegesmedve is elpusztult. A tudósok szerint csak idő kérdése, hogy a betegség mikor terjed át a szárazföldi Antarktiszon élő pingvinekre.

Korábbi dél-afrikai, chilei és argentin járványok megmutatták, hogy a pingvinek kifejezetten fogékonyak a vírusra. Amióta a H5N1 megjelent Dél-Amerikában, több mint 500 ezer tengeri madár pusztult el a betegségben, és a pingvinek a legsúlyosabban érintettek közé tartoznak.

pingvincsoport az antarktiszon

Egy pingvincsoport az Antarktiszon (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

A kutatók szerint a helyzet kifejezetten aggasztó – ha ugyanis a vírus valóban tömeges pusztulást okoz a pingvinkolóniákban, az a modern idők egyik legnagyobb ökológiai katasztrófáját jelentheti.

Diana Bell, a Kelet-Angliai Egyetem természetvédelemmel foglalkozó biológiaprofesszora szerint a mostani hír

sajnos nem meglepő, tekintve, hogy a szubantarktiszi szigeteken korábban már beszámoltak a madárinfluenza jelenlétéről. Valószínűtlennek tűnik, hogy az antarktiszi pingvineket nem fertőzi majd meg.

Matthew Dryden, az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynökségének munkatársa elmondta: a magas patogenitású madárinfluenza ritkán, de megfertőzheti az embert, de ehhez szoros és tartós érintkezésre van szükség. Hozzátette:

Semmit sem lehet tenni a vadon élő állatokban történő terjedés korlátozására. A járványnak természetes úton kell megoldódnia.

A figyelmetekbe ajánljuk