Kétségtelen, hogy az elmúlt évek világrengető eseményei közé tartozik a koronavírus kirobbanása, amely hosszú ideig rettegésben tartotta a világ lakosságát. Bár tény, hogy mostanra úgy tűnik, a Covid-19 sokkal kevesebb fertőzést okoz, az állatvilágban egyre többször mutatják ki a vírus létét.
A ScienceAlert számol be arról az Egyesült Államokban végzett kutatásról, amely úgy találta, hogy a vizsgált állatok több, mint 60 százalékában megtalálható a koronavírus valamelyik formája.
A vizsgált állatok nagy része vadonélő, ami a szakértők szerint arra utal, hogy ezek az állatok valószínűleg egymást fertőzik meg újra és újra.
A kutatásból levonható legnagyobb tanulság az, hogy a koronavírus egyáltalán nem tűnt el, sőt, kifejezetten széles körben jelen van a természetben, csak épp most nem az embereket érinti
– idézi a portál a vizsgálatot végző egyik kutatót, Amanda Goldberget.
A vírus folyamatosan mutálódik
Fotó: Shutterstock
Az eredményeket azután tették közzé, hogy összesen 800 olyan állatot vizsgáltak meg, melyek vagy fogságban vagy pedig a vadonban élnek. Arra utaló jeleket egyelőre nem találtak, hogy ezek az állatok képesek lennének újrafertőzni az embereket a SAR-CoV-2 vírussal, de egy különös összefüggést mégis találtak.
Ez is érdekelhet! Meglepő, de nem az az állat terjeszti a legtöbb betegséget, amire a legtöbben gondolnánk
Úgy találták ugyanis, hogy azok az állatok, akik több emberrel érintkeztek, háromszor akkora eséllyel kapták el a vírust, tehát állatról emberre nem, de emberről állatra könnyedén terjed a fertőzés.
A fertőzött fajok közé tartozik többek közt a keleti gyapotfarkú nyulak, a mosómedvék, az oposszumok, az ürgék és a denevérek. A szakértők szerint a vírus állatról állatra könnyedén terjed, ez pedig egyértelműen jelzi, hogy a fertőzés mutálódik.
Ajánljuk figyelmedbe! Furcsa óriásvírusokat találtak a grönlandi jégtakarón lappangva
A vírus célja az, hogy a lehető legalkalmasabb gazdaszervezetet találja meg magának és mivel az állatok között gyorsabban és hatékonyabban képes terjedni, ezért az emberi szervezet helyett most már az állatok váltak a vírus fő hordozójává.