Furcsa óriásvírusokat találtak a grönlandi jégtakarón lappangva

Furcsa óriásvírusokat találtak a grönlandi jégtakarón lappangva

Egy új kutatás során a grönlandi jégtakaróban rejtélyes óriásvírusokat fedeztek fel. A mikroorganizmusok algákkal osztoznak a környezeten, és ez az első alkalom, hogy ezekre a vírusokra ilyen élőhelyen bukkantak rá.


Ez pedig jó hír. Legalábbis a kutatók úgy gondolják, hogy a mikroalgák megfertőzésével az óriásvírusok valamiféle titkos fegyverként működhetnek az olvadás minimalizálásában – írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Soha nem volt még ilyen kevés jég az Antarktiszon

Bár természetesen ezek a vírusok sem láthatók szabad szemmel, a szokásos vírusokhoz képest (amelyek 20-200 nanométeresek), ezek az óriások 2,5 mikrométeresre – azaz 2500 nanométeresre – is megnőhetnek, így akár 125-ször nagyobbak a normál vírusoknál.

Korábban már találtak óriásvírusokat különféle környezetben, többek között a tengerben, de még emberben is. Ez azonban az első alkalom, hogy mikroalgáktól hemzsegő felszíni jégen és havon fedezték fel őket.

Unsplash

Ezek az organizmusok fontos szerepet játszhatnak az algavirágzás szabályozásában, illetve a jégolvadás lassításában. Amikor a helyi algák tavasszal gyorsan szaporodni kezdenek, a jégtakaró elsötétedik, csökkentve a fényvisszaverő képességet, ezzel fokozva az olvadást – ezek a vírusok azonban lassíthatják a folyamatot.

Olvasd el ezt is! Ijesztő állapot uralkodik Grönlandon

Nem sokat tudunk a vírusokról, de úgy gondolom, hogy hasznosak lehetnek az algavirágzás okozta jégolvadás enyhítésére. Hogy mennyire specifikusak és mennyire lennének hatékonyak, azt még nem tudjuk. De további kutatásukkal reméljük, hogy választ kapunk néhány ilyen kérdésre

– mondta Laura Perini, a tanulmány első szerzője.

A szakértők különböző helyszínekről gyűjtöttek be mintákat, ezt követően pedig DNS-elemzést végeztek. Majdnem minden mintában kimutatták az ismert óriásvírusok nyomait, majd mRNS-vizsgálattal erősítették meg az aktív organizmusok jelenlétét.

Annak érdekében, hogy jobban megismerjék a helyi óriásvírusokat, valamint viselkedésüket, további kutatásokra lesz szükség.


A figyelmetekbe ajánljuk