fehérfarkú szarvas

Rohamtempóban terjed a koronavírus a szarvasok között

Bár a korlátozásokat és a maszkviselést szinte elfelejtettük, és nosztalgiázva gondolunk a karanténra, a koronavírus még korántsem tűnt el. A vírus pedig már nem csak az embereket fertőzi még mindig széles körben, hanem egy új tanulmány szerint átterjedt a szarvasokra is, ahol a jelek szerint még gyorsabban pusztít a kór.


A SARS-CoV-2 pontos eredete továbbra is rejtélyes, bár a legvalószínűbb forgatókönyv szerint denevérektől származó vírusok okozták a pandémiát. Idővel pedig az is bebizonyosodott, hogy képes átterjedni számos más emlősre is, hiszen bombaként robbant a hír, amikor egy oroszlán a fertőzés szövődményei miatt pusztult el.

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a vírus az Egyesült Államok egyes részein már a fehérfarkú szarvasok között is elterjedt. Ezért az új tanulmányban a szakértők az Ohio államban szabadon élő szarvasok orrmintáiból vett kenetekkel kutatták a SARS-CoV-2 fertőzéseket. 2021 novembere és 2022 márciusa között 1522 szarvasból gyűjtöttek mintákat – számolt be a Science Alert.

Ez is érdekelhet:Másodpercek alatt kiszagolják a koronavírust a labradorok

A genetikai elemzések a szarvasok 10 százalékában mutatott ki aktív SARS-CoV-2 fertőzést, és a vizsgált államok 59 százalékában találtak legalább egy pozitív esetet.

A kutatók számos szarvastól vérmintát is vettek, hogy korábbi fertőzésekre utaló bizonyítékokat keressenek, amelyeket a specifikus antitestek jelenléte mutat. Eredményeik alapján az ohiói szarvasok közel 24 százaléka fertőződött meg valaha SARS-CoV-2 vírussal. Ráadásul a genomikai elemzések szerint a szarvasokban talált aktív fertőzések közül legalább 30-at az emberektől kaphatták el.

Általában ritka jelenség a fajok közötti átvitel, de ez még mindig nem volt egy hatalmas vizsgálat, és csupán 30 átterjedést tudtunk dokumentálni. Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy a koronavírus elég könnyen terjed az emberek és az álltatok között

– nyilatkozta Andrew Bowman, a tanulmány társszerzője.

szarvas

Unsplash

A kutatók megjegyezték, hogy a fehérfarkú szarvasok hordozók lehetnek, így potenciálisan átterjedhet más vadon élő állatokra, haszonállatokra és emberekre is. És sajnos egyre több a bizonyíték arra, hogy az emberek is elkaphatják a szarvasoktól, ami alapvetően nem meglepő.

Olvasd el ezt is! A koronavírus végzett egy brazil törzs legutolsó tagjával


Még ha a szarvasokból származó koronavírusváltozatok nem is jelentenek közvetlen veszélyt ránk, akkor is óriási pusztítást okozhat a vadon élő állatok és házi állatok körében. Bár érdekes, hogy akadnak állatfajok, akik ösztönösen távol tartják magukat beteg társaiktól.

Az eddigi adatok szerint az Ohióban szabadon élő fehérfarkú szarvasok mintegy 70 százaléka még mindig nem fertőződött meg a SARS-CoV-2 vírussal.

A figyelmetekbe ajánljuk