A vihar serényen dolgozik, de a tudósok határozottan gyorsabbak, amikor gyönyörű képeket kell készíteni a hatalmas gázóriásról. A NASA űrszondája, a Juno október 23-án haladt el a Jupiter mellett, az akkor gyűjtött adatai nyomán megalkotott első fotókat pedig közzé is tették.
A Juno 66. alkalommal repült el a bolygó mellett, de mindegyik útja során új, értékes információkkal látta el a tudósokat. Segíti a Jupiter légkörének, halvány gyűrűinek, sőt holdjainak megértését. A most készült fényképeken pedig remekül megfigyelhetőek a légkörében tomboló, kisebb-nagyobb örvényeket formáló viharok.
Ez is érdekelhet: Ez az oka annak, hogy nem láthatod a Jupiter gyűrűjét
Egyes felvételeken szándékosan megnövelték a bolygóról begyűjtött fény különböző szűrői közötti kontrasztot, így olyan részletek is jól láthatók, amelyek más esetben rejtve maradnának – írja az IFLScience.
Így tehát a fotók nem egészen azt ábrázolják, amit egy ember látna a Jupiter közelében. Ezek a szerkesztett fotók inkább megmutatják, hogy valójában mennyire összetett, változékony – és ami a legfontosabb, turbulens – a gázóriás légköre.
Olvasd el ezt is! A Jupiter eddig nem ismert részleteire bukkant a James Webb
A Juno már több mint 3000 napja kering a gázóriás körül. Februárban a Jupiter körüli pályájának hossza 38 napról 33 napra csökkent, ami nagyjából havi egy elrepülést jelent. Az űrszonda még 10 alkalommal fogja megközelíteni a bolygót, 2025 szeptemberében viszont véget vetnek a küldetésének.