Nagy Vörös Folt, Jupiter
Fotó: Shutterstock

Meglepő mozgás: a Nagy Vörös Folt megnő, aztán összemegy

Lüktetni kezdett a Jupiter Nagy Vörös Foltja – a tudósok sem tudják az okát

A világűr tele van érdekes jelenségekkel, de kevés dolog foglalkoztatja annyira a tudósokat, mint a Nagy Vörös Folt, ami a Jupiteren található. Az évszázadok óta tomboló vihar az utóbbi időben ráadásul zsugorodni kezdett, amire egyelőre nincs magyarázat.


A Nagy Vörös Folt egy olyan, legalább 350 éves, hatalmas vihat a Jupiter felszínén, ami a mai napig ámulatba ejti a tudósokat.

Egyrészt ez a legnagyobb ismert anticiklon a Naprendszerünkben, másrészt a vihar folyamatosan változik, aminek a miértjére a mai napig nincs kielégítő válasz.

A Hubble Űrteleszkóp – ami 2023 decembere és 2024 márciusa között 88,5 napon keresztül vizsgálta a vihart – most egy minden eddiginél különösebb mozgásra lett figyelmes.

\u200bA Nagy V\u00f6r\u00f6s Folt a Jupiteren

A Nagy Vörös Folt a Naprendszerünk legnagyobb vihara

Fotó: Getty Images

A felvételek ugyanis azt mutatják, hogy

a Nagy Vörös Folt oszcillál, vagyis folyamatosan lüktető mozgást végez. A teleszkóp tanúsága szerint a vihar periodikusan zsugorodik össze, majd tágul ki újra és újra.

– írja a Live Science.

Még több hír a világűrből! Hatalmas vulkánt fedeztek fel a Jupiter egyik holdján

Azt azonban jelenleg senki sem képes megmagyarázni, hogy a mostani tudásunk szerint 14,750 kilométeres anticiklon miért viselkedik így.

A Hubble nagyfelbontású felvételeiből egyértelműen látszik, hogy egyszer csökken, aztán nő a Nagy Vörös Folt kiterjedése, ami azt is jelenti, hogy folyamatosan változik a sebessége is. Csakhogy erre senki nem számított, ugyanis nincs olyan hidrodinamikai jelenség, ami ezt magyarázhatná.

– idézi a portál Amy Simont, a NASA egyik munkatársát.

Azt eddig is láttuk, hogy a vihar hosszúsága képes megváltozni, de az oszcillációt eddig semmilyen képalkotó nem mutatta.

A portál emlékeztet, hogy a Nagy Vörös Folt a Jupiter Egyenlítőjétől 22 fokra délre található és folyamatosan magas légkörű széláramlatok „tartják fogságban”. Ez azt jelenti, hogy jelentősen nem képes elmozdulni a helyéről, mert körbefogják az akár 438 km/órás sebességgel száguldó szelek.

Úgy kell elképzelni, mintha egy szendvics lenne, középen a Nagy Vörös Folttal. Valamelyest képes változtatni a méretén, megnőhet és össze is mehet, de a Jupiter magas légköréből nem képes kilépni, gyakorlatilag be van oda zárva.

– mondja Mike Wong, tudós.

Ez is érdekelhet! Nagyon ritka, háromcsillagos rendszert fedezett fel a NASA

A portál szerint a Hubble eddig mindössze egy teljes oszcillációs periódust volt képes rögzíteni, így további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megérthessük, miért viselkedik ilyen furcsán az égi jelenség.

A figyelmetekbe ajánljuk