Naprendszer
Fotó: Shutterstock

Meddig élnénk túl a Naprendszer egyes pontjain szkafander nélkül?

Kezdjük azzal, hogy kimondjuk a nyilvánvalót: senkinek sem lenne jó ötlet bármilyen védőruha nélkül elhagyni a Föld légkörét. Azonban egy amerikai asztrofizikus, Neil deGrasse Tyson, az Amerikai Természettudományi Múzeum munkatársa elemzést végzett és az alapján hasonlította össze a Naprendszerünk egyes objektumait, hogy mennyi ideig húzná ki ott ki egy emberi test.


Hold – akár 3 perc

Hold

Fotó: Shutterstock

Sajnos a Föld holdja lakhatatlan hőmérsékletű, hiszen a hőmérő valahol -160 és +120 Celsius-fok között ingázik. A felszíne – főleg a sötét oldalán – kráteres, légköre rendkívül vékony, héliumból, neonból, valamint néhány más gázból, köztük nátriumból és káliumból tevődik össze, amelyek a bolygónk légkörében nem találhatók meg. Az ebulláció és az oxigénhiány azonnal végezne velünk, így a szkafander nélkül körülbelül 3 percig maradhatnánk ott életben – kezdi a Science ABC cikke.

Merkúr, Mars – akár 2 perc

Mars

Mars

Fotó: Unsplash

A Merkúr a szélsőségek bolygója. A Nap felé néző oldala rendkívül forró, míg a másik oldala elképesztően hideg. A hőmérséklet -150 és 425 Celsius-fok között mozog, ráadásul a levegő hiánya se segítene a helyzetünkön. Eddig nem észleltek észrevehető légkört a Merkúron, leszámítva a héliumot. Így vagy megfagynánk vagy azonnal elégnénk, attól függően, hogy a bolygó melyik oldalán landolunk.

Ezt is olvasd el! Egy rejtélyes bolygó bujkálhat a Naprendszerünkben

A Marsot igaz, hogy sokan a Föld testvérbolygójaként ismerik és még vízmolekulákat is találtak rajta, az ottani felszíni körülmények meglehetősen alattomosak. A vörös bolygó tele van sivatagokkal, rendkívül hideg, mindezek mellett pedig nagyon kevés légkörrel, illetve gravitációval rendelkezik.

A legkomolyabb közvetlen hatást az alacsony légköri nyomás okozná, amely a Földhöz képest szinte vákuum. Lényegében a Mars felszínén az összes testnedvünk – mint a nyálka, a nyál vagy az izzadság – elpárologna, ennek következtében pedig teljesen kiszáradnánk.

Űr légüres tere – akár fél percig

\u0170r

Fotó: Kenny Eliason/Unsplash

A tudományos-fantasztikus filmekben gyakran látjuk, ahogy a szereplők szinte azonnal felrobbannak vagy megfagynak a látszólagos nyomáskülönbségtől, illetve a hőhiánytól. Amíg próbálnánk visszatartani a lélegzetünket, körülbelül 30 másodpercig túlélnénk a vákuumban. Halálunk fő oka ezután a fulladás lenne.

Vénusz, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és Neptunusz, Nap – 1 másodpercig sem

Szaturnusz

Szaturnusz

Fotó: NASA/Unsplash

A Vénusz meglátogatását ahhoz hasonlíthatnánk, mintha belerepülnénk egy sütő belsejébe. A felszínén a hőmérséklet körülbelül 400 Celsius-fok. A felszíni nyomás pedig megközelítőleg kilencvenszer nagyobb, mint a Földön. A Vénuszra tervezett űrruhának titánból kellene készülnie, hogy huzamosabb ideig bírjuk a strapát.

Ez is érdekelhet: Mégsem úgy születhettek a Naprendszer bolygói, mint eddig hittük

A Jupiter gázgömb, így nincs mire leszállni rajta. A belsejében lévő gázok viszont nagy nyomás alatt vannak, ennek köszönhetően pedig kevesebb mint egy másdoperc alatt összezúzódnánk. A Jupiterhez hasonlóan a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz bolygóin is ugyanebbe a problémába ütköznénk, hiszen ezek is gázbolygók.

Nem is beszélve a Naprendszer ragyogó csillagáról. A Nap közelében kevesebb mint egy másodperc alatt elpárolognánk a forróságtól, még űrruhában is.

A figyelmetekbe ajánljuk