Jupiter

A Jupiter már most is a Naprendszer óriása – olyan nagy, hogy a tömege több mint kétszerese az összes többi bolygó együttes tömegének. Most egy friss kutatás viszont még meglepőbb képet fest róla: a tudósok szerint ugyanis a Jupiter egykor még ennél is nagyobb volt.


Konstantin Batygin és Fred Adams tudósok számításai alapján a Jupiter két és félszer akkora térfogatú lehetett a Naprendszer korai szakaszában, mint ma: ezt két közeli holdja, az Amalthea és Thebe pályájának elemzésével állapították meg. A kutatók szerint ez az óriási bolygó már 3,8 millió évvel azután, hogy az első szilárd anyagok kialakultak a Naprendszerben, elérte ezt a méretet – ráadásul mágneses mezeje is sokkal erősebb volt, mint most.

Ez a felfedezés alátámasztja azt az elméletet, miszerint a bolygók, köztük a gázóriások is, fokozatosan, alulról építkezve jönnek létre: apró porszemekből és szikladarabokból állnak össze, míg végül egy teljes bolygóvá nőnek, belső maggal és rétegekkel – ezt az eljárást hívják magfelhalmozódásnak.

Ezt is olvasd el! A titokzatos kilencedik bolygó akár 700-szor messzebb lehet a Naptól, mint a Föld

Adams szerint hihetetlen, hogy 4,5 milliárd év után is maradt elég nyom, amiből rekonstruálni tudják, milyen volt a Jupiter a születésekor. Az eredmények azt mutatták, hogy a bolygó egy rendkívül gyors és intenzív növekedési szakaszon ment keresztül a Naprendszer kialakulásának elején. Mindössze 3,8 millió évvel az első szilárd anyagok megjelenése után a térfogata legalább kétszerese volt a mainak – derül ki a Science Alert írásából.

Jupiter

A Jupiter

Fotó: Artsiom P/Shutterstock

Emellett mágneses tere ötvenszer erősebb volt a mostaninál, és hatalmas mennyiségű anyagot vonzott magához – évente akár 1,2–2,4 Jupiter-tömeggel bővült. Ez a gyors növekedés tette lehetővé, hogy olyan legyen, mint amilyennek ma ismerjük.

Később, amikor a körülötte lévő anyag elfogyott, a bolygó saját gravitációjának hatására elkezdett összehúzódni – emiatt csökkent a térfogata, miközben a forgása gyorsult. Ez a zsugorodás a mai napig folytatódik, bár nagyon lassan. A Jupiter ugyan korábban nagyobb volt, de még így sem rendelkezett elég tömeggel ahhoz, hogy csillaggá váljon – ahhoz a jelenlegi tömegének legalább nyolcvanötszörösére lenne szüksége, hogy beinduljon benne a hidrogénfúzió, amely a csillagokat működteti.

Figyelmedbe ajánljuk! Mindössze 1 millió év alatt alakulhatnak ki a Jupiter-szerű bolygók

A kutatás új módszert kínál arra, hogy jobban megértsük a Jupiter szerepét a Naprendszer történetében, különösen abban, hogy hogyan segíthetett stabilizálni a bolygók pályáit – így lehetővé téve, hogy a Földön élet alakuljon ki.

Batygin így fogalmazott:

Amit most elértünk, az egy fontos kiindulópont. Ez segít abban, hogy pontosabban rekonstruáljuk a Naprendszer fejlődését.

A figyelmetekbe ajánljuk