Orion-köd
Fotó: Unsplash

Végre fény derülhet a James Webb által felfedezett „kóbor” bolygók rejtélyére

Régóta foglalkoztatja a tudósokat a csillagközi bolygók kialakulásának rejtélye. Egy új tanulmány közelebb jutott a megoldáshoz.


Húsz évvel ezelőtt meglepő dologra bukkant az Egyesült Királyság Infravörös Teleszkópja: a Hawaii-n működő űrtávcső több tucat szabadon keringő bolygót fedezett fel a távoli Orion-ködben. Üzembe helyezése óta a James Webb is pásztázza a környéket, aminek köszönhetően több száz további úgynevezett csillagközi bolygót azonosítottak a tudósok.

A csillagközi bolygók tehát nem egy anyacsillag körül keringenek (ahogy például Földünk a Nap körül), hanem szabadon haladnak a csillagközi térben.

További érdekesség, hogy az említett bolygók nem magányosan teszik ezt, hanem párokat alkotnak. A több száz hasonló égitest közül nyolcvannak ráadásul a Jupiterhez hasonló vagy annál is nagyobb tömege van.

Nem csoda tehát, hogy a tudósok régóta rá akarnak jönni arra, hogyan és miért jönnek létre ezek a „kóbor” bolygópárok.

Ez is érdekelhet: A James Webb megtalálhatta az univerzum első csillagait

Orion-k\u00f6d

Az Orion-köd a Földről nézve

Fotó: Unsplash

Úgy tűnik, egy friss tanulmány közelebb jutott a rejtély megoldásához – írja a Live Science.

Egy kínai kutatópáros az egyik legnépszerűbb elméletet próbálta igazolni számítógépes szimulációk segítségével. A teória szerint a csillagközi bolygók valaha egy anyacsillag körül keringtek, de egy elhaladó csillag óriási gravitációs ereje kiszakította őket eredeti környezetükből.

A Sanghaji Jiao Tong Egyetem kutatói több tízezer szimulációt futtattak le számítógépükön. Közös volt mindegyik modellben, hogy a Jupiteréhez hasonló tömegű bolygópárok keringtek egy anyacsillag körül. A tudósok ezt követően azt is modellezték, ahogy elhalad egy hatalmas csillag a bolygópárok közelében.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Örök sötétség uralkodik ennek a Föld-szerű bolygónak az egyik oldalán

csillagok

Illusztráció

Fotó: Unsplash

A több tízezer szimuláció lefuttatása után világosan kiderült: igen csekély (kevesebb mint 1%-os) a valószínűsége annak, hogy egy csillag a bolygópár mindkét tagját képes legyen kilökni eredeti pályájáról.

A tanulmány még elbírálás előtt áll, így nem érdemes elhamarkodott következtetéseket levonni.

Ha azonban helyesnek bizonyulnak a kínai kutatópáros számításai, akkor egy másik elmélet kerülhet előtérbe.

Eszerint a kóbor égitestek keletkezése a csillagokéra hasonlít, azaz csillagközi gázfelhőkben jönnek létre, amikor azokat összenyomja a gravitáció.

Talán nemsokára választ kapunk a rejtélyre.

A figyelmetekbe ajánljuk