james webb űr
ESA/Webb, NASA, CSA, M. Zamani (ESA/Webb), PDRs4ALL ERS Team

Példátlan dolgot fedezett fel a James Webb az Orion-ködben

Évtizedek óta sejtették a tudósok, de eddig nem találtak rá semmilyen közvetlen bizonyítékot.

Először sikerült a csillagászoknak kimutatni az űrben egy olyan szénmolekulát, amelyről azt gondolják, hogy az élet kulcsfontosságú és nélkülözhetetlen összetevője, írja a Mashable. A kutatók a szerves molekulát az 1350 fényévre található Orion-ködben találták meg a James Webb-űrtávcső segítségével.

A NASA, valamint az európai és a kanadai űrügynökségek által felügyelt teleszkóp nemcsak egy élénk, új képet készített a legközelebbi csillagbölcsőnek is nevezett régióról, hanem egy fiatal csillagrendszerben, a d203-506 nevű területen rátaláltak az említett molekulára is.

A d203-506 rendszerének van egy protoplanetáris korongja, amelyből bolygók fejlődnek ki, a csillagászok pedig itt fedezték fel a metil-kationt, vagy más néven metiliumiont, ami létgontosságuk molekulának számít az élet kialakulásához, mivel elősegíti általunk ismert életet alkotó összetettebb, szénalapú molekulák kialakulását.

ESA/Webb, NASA, CSA, M. Zamani (ESA/Webb), PDRs4ALL ERS Team

Miután kiderült a felfedezés, a a NASA lelkesedését jól jelzi, hogy egy kiejtési útmutatót is adott a molekulához a közleményében, hiszen eddig csak kevesen hallhattak róla. A Mashable szerint már az 1970-es évek óta pedzegették a tudósok, hogy ez az anyag a hiányzó láncszem az egyszerű molekulák és a bonyolultabb szerves molekulák között, de eddig még nem sikerült bizonyítani a térben való létezését.

Ez is érdekelhet: Éppen megszülető csillagokat fotózott a James Webb

Marie-Aline Martin-Drumel, a francia Párizs-Saclay Egyetem kutatója és a tanulmány társszerzője elmondta: a metil-kation azonosítása nemcsak a James Webb űrteleszkóp érzékenységét mutatja, hanem azt is, hogy a metiliumion fontos szerepet tölthet be a csillagközi kémiában.


A figyelmetekbe ajánljuk