Mégsem lehet olyan egészséges az időszakos böjtölés

Mégsem lehet olyan egészséges az időszakos böjtölés

Az időszakos böjtöt számos, a közelmúltban végzett tanulmány remek egészségügyi előnyei miatt hirdeti, azonban a hosszú távú hatásairól nem sokat tudunk. Egy új kutatás viszont talált néhány aggasztó összefüggést, amelyek felülírhatják az időszakos böjt eddig remeknek vélt hatásait.


Az időszakos böjt egyik formája, az úgynevezett időben korlátozott étkezés (TRE), amelynek során a diétázók egy nap alatt mindössze nyolc vagy annál kevesebb órára korlátozzák az ételbevitelt, a fennmaradó 16 órában pedig böjtölnek – kezdi a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Ez történik a testünkkel, ha egy teljes hétig böjtölünk

Míg egyesek orvosi felügyelet mellett követik a „kúrát", sokan orvosi tanácsadás nélkül, a gyors fogyásban reménykedve ugranak neki. Ez pedig nem is meglepő, hiszen olyan hírességek, mint Jennifer Aniston, Hugh Jackman, Halle Berry és Chris Hemsworth is népszerűsítik a gyakorlatot.

Azonban egy kínai kutatócsoport új kutatása szerint a TRE néhány súlyos és aggasztó hosszú távú hatással jár, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket és a korai halálozást.

Azt találtuk, hogy a nyolcórás TRE-t követő embereknél magasabb volt a szív- és érrendszeri halálozás, mind az általános népességben, mind a rákos és szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél

– mondta Victor Zhong a kutatás egyik vezetője.

Unsplash

Bár a kutatások találtak bizonyos szív- és érrendszeri előnyöket, Zhong aggódik amiatt, hogy a legtöbb ilyen vizsgálatot kevesebb mint egy év alatt végezték el, így a nagyobb összefüggések kimaradnak. A kutató úgy véli, hogy eddigi ismereteink alapján fontosabb lenne arra összpontosítani, hogy mit esznek az emberek, mint arra, hogy mikor esznek.

Olvasd el ezt is! Ez az élelmiszer segít megfékezni az étel utáni sóvárgást a tudomány szerint

Az elemzés kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik napi étkezésüket egy legfeljebb nyolcórás ablakra korlátozták, 91 százalékkal magasabb volt a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás kockázata. Ez a szívbetegségben vagy rákban szenvedők körében is így volt.

A már meglévő szív- és érrendszeri betegségben szenvedők esetében a napi 8 és 10 óra közötti étkezési ablak korlátozása 66 százalékkal magasabb kockázatot jelentett a szívbetegség vagy stroke miatti halálozásra.

Tanulmányunk eredményei óvatosabb, személyre szabottabb megközelítést ösztönöznek az étrendi ajánlásokhoz, biztosítva, hogy azok összhangban legyenek az egyén egészségi állapotával és a legújabb tudományos bizonyítékokkal. Magunktól ne kezdjünk bele sanyargató és káros diétákba

– tette hozzá a kutató.

A figyelmetekbe ajánljuk