Grönland
Photo by Jason Krieger on Unsplash

A világ legnagyobb szigetén található kráter akár 60 millió éves is lehet

Ezért tátong egy óriási lyuk Grönland közepén

Grönland a világ legnagyobb szigete, aminek a felszínét javarészt fagyott tundra borítja. A mélyben azonban meghúzódik egy olyan kráter, amiről kevesen tudnak és ami magyarázattal szolgálthat a földtörténet fontos kérdéseire.

A Hiawatha-kráter mintegy 31 kilométer széles és a kutatók alig pár évvel ezelőtt találtak rá – írja a Drive. A portál hozzáteszi, hogy a nem mindennapi természeti jelenséget a Hiawatha-gleccser alatt fedezték fel, de a koráról a mai napig megoszlanak a vélemények.

Ez is érdekelhet! Furcsa óriásvírusokat találtak a grönlandi jégtakarón lappangva

A NASA már hosszú ideje vizsgálta a jég alatti domborzatot különböző radarokkal, majd 2015-ben fogtak hozzá ezeknek az adatoknak az elemzésébe. Már ekkor sejtették, hogy egy nem mindennapi természeti jelenség húzódhat meg a jég alatt, de

csak 2018-ban sikerült teljesen megbizonyosodni arról, hogy egy hatalmas kráterről van szó, amit minden bizonnyal valamilyen aszteroida becsapódásának köszönhetünk.

Egy ekkora ütközés és az általa felszabadított energia természetesen óriási hatással lehetett a környező élővilágra, de a Föld egészére is. Épp ezért különösen fontos, hogy pontosan meg tudják határozni a kráter korát.

Ám ebben jelenleg megoszlik a tudósok véleménye:

vannak, akik szerint 58 millió évvel ezelőtt történt, míg mások szerint egy viszonylag fiatal, mindössze 13 ezer éves eseményről van szó.

Ha az utóbbi állja meg a helyét, akkor a Hiawatha-krátert kialakító aszteroidának komoly hatása lehetett az utolsó jégkorszak eseményeire és arra, hogy a Földünk mitől alakult át ilyen gyorsan az elmúlt pár tízezer évben.

Ezt is olvasd el! Tudósok végre rájöhettek, honnan érkezhetett a dinoszauruszokat kipusztító aszteroida

Ha viszont az az állítás a valós, hogy közel 60 millió évvel ezelőtt csapódott be az aszteroida, az azt jelentené, hogy az akkor még trópusi éghajlatú Grönland felszínének megváltozásában játszott nagy szerepet az esemény.


A figyelmetekbe ajánljuk