A gondolkodás valóban fájdalmas lehet egy új kutatás szerint

A gondolkodás valóban fájdalmas lehet egy új kutatás szerint

Egy új kutatás kimutatta, hogy az intenzív gondolkodás valóban fájdalmas lehet.



A tanulmány, amelyet holland kutatók végeztek, arra összpontosított, hogy megértsük, miért érezhetünk kimerültséget vagy mentális fáradtságot egy hosszabb gondolkodási folyamat után – írja az Science Alert.

Olvasd el ezt is! A depresszió kezelése megváltoztatja az agy szerkezetét

A kutatás során a 4670 résztvevőnek 358 féle kognitív feladatot kellett megoldaniuk, miközben az agyi aktivitásukat mérték. A tesztek rendkívül változatosak voltak, azonban mindegyiknél a NASA Task Load Index (NASA-TLX) nevű szabványt használták a terhelés felmérésére.

A vizsgálat során a szakértők állandó kapcsolatot azonosítottak a mentális megerőltetés és a kellemetlen érzések között. Ezek az érzések magukban foglalhatják a bizonytalanságot, a csüggedtséget, a stresszt és a bosszúságot.

Shutterstock

Illetve minél nagyobb volt a szellemi erőfeszítés, annál nagyobb fájdalmat éreztek a résztvevők.

De akkor miért szeretik az emberek a mentális kihívást jelentő tevékenységeket, mint például a sakkot? A kutatók úgy gondolják, hogy ez azért lehet, mert valamilyen jutalom jár hozzá: a játék megnyerése, a másokkal való kapcsolatteremtés vagy a pénzszerzés.

Ez is érdekelhet: Az agyunk sokkal gyorsabban melegedik, mint eddig gondoltuk

Ez a felfedezés arra utal, hogy a kognitív feladatok végzése közben az agyunk valóban fáradttá válhat, és ez a mentális fáradtság nem csupán pszichológiai, hanem biológiai alapokon nyugszik. A kutatók úgy vélik, hogy a jövőben ezek az eredmények segíthetnek abban, hogy jobban megértsük a kognitív kimerültség jelenségét, és hogyan lehetne hatékonyabban kezelni azt.

A figyelmetekbe ajánljuk