Egy új tanulmány szerint a Golf-áramlat valóban lassul, ez pedig mélyreható következményekkel jár bolygónk egyik legnagyobb időjárását befolyásoló tényezőjére nézve. Ha a Golf-áramlatban változás történik, az az éghajlatra is óriási hatással lesz.
A Miami Egyetem kutatói a Floridai-szorosból származó négy évtizedes adatokat vizsgáltak. Az információkat három független adatkészletből gyűjtötték össze, és Bayes-módszerekkel elemezték. Az eredmények pedig azt mutatták, hogy 4 százalékkal lassult az áramlat, ami egy nagyon fontos változás – írja a Science Alert.
A Golf-áramlat az óceán keringésének létfontosságú artériája, ezért gyengülésének globális következményei lesznek.
Ez is érdekelhet: Nagy a baj − egyetlen óceán nyeli el az összes felesleges hőtEz a legerősebb, legmeghatározóbb bizonyítékunk ennek az éghajlati szempontból fontos óceáni áramlatnak a gyengülésére. Bár határozottan kijelenthetjük, hogy a lassulás biztosan bekövetkezik, nem tudjuk megmondani, hogy ez milyen mértékben függ össze az éghajlatváltozással, vagy hogy tényleg természetes változásról van-e szó
– nyilatkozta Chris Piecuch, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet fizikai oceanográfusa.
A Floridai-szoros jól mutatja a Golf-áramlat hatásait, amely a Mexikói-öbölből áramlik ki, Florida körül, az USA keleti partján, majd az Atlanti-óceánon át. Az áramlat melegebb vizet visz magával, ami hatással van a hőmérsékletre, a csapadékra, a tengerszintre és a hurrikánokra is. Emellett tápanyagokat is szállít az óceánon keresztül, beleértve a szenet is.
A tanulmány amellett, hogy aggasztó jelentés a Föld éghajlatának változó állapotáról, azt is bizonyítja, hogy a hosszú távú óceáni megfigyelések mennyire fontosak a több évtizedes vagy akár hosszabb ideig tartó tendenciák azonosításában.
Most már világos, hogy a Golf-áramlat gyengül – és hogy a globális felmelegedés az egyik valószínű ok –, de kevésbé biztosak abban a kutatók, hogy mi fog történni ezután. Az áramlat és a hozzá kapcsolódó időjárási minták a bolygó éghajlatának kulcsfontosságú összetevői, mivel befolyásolják a szélsőséges időjárási eseményeket, valamint az átlaghőmérsékletet és a csapadékmennyiséget.
Olvasd el ezt is!NASA: a felső légkör lehűl és összehúzódik az éghajlatváltozás miatt
Azt is figyelembe kell venni, hogy az éghajlati változások hogyan fognak visszahatni önmagukra, további zavarokat okozva az időjárási rendszerekben. A kutatók pedig bíznak abban, hogy az általuk használt adatelemzés az óceán más régióira is alkalmazható lesz.