Létezik a földalatti éghajlatváltozás – így kell felkészülniük a városoknak rá

Létezik a földalatti éghajlatváltozás – így kell felkészülniük a városoknak rá

Egy új tanulmány szerint a talaj egyre melegebb, és az épületeink fizetnek érte.


A városi hősziget hatása alaposan dokumentált: a nap hője visszaverődik és elnyelődik az épületeken és az utakon, amelyek nappal felmelegednek, éjszaka pedig hőt bocsátanak ki, ami hozzájárul ahhoz, hogy a városokban általában magasabb a hőmérséklet, mint a külvárosokban. Most egy új tanulmány egy egészen másfajta hőszigetre világít rá, ezúttal a föld alatt – írja a Fast Company.

Ez is érdekelhet: A Föld öt katasztrofális éghajlati fordulópont szélén tántorog

A Communications Engineering című folyóiratban megjelent tanulmány az éghajlatváltozásnak a városok alatt húzódó talajra gyakorolt hatását vizsgálja, és az összefüggés eléggé lesújtó. Ahogy melegszik a talaj, úgy deformálódik is. A földalatti klímaváltozás néven ismert jelenség hatására a talaj kitágul és összehúzódik, ami függőlegesen akár 12 milliméterrel is elmozdíthatja az épületek alapjait, és akár 8 milliméterrel is megsüllyesztheti azokat, ami potenciális repedésekhez vezethet.

A jó hír: a kutatók szerint a jelenség nem jelent közvetlen veszélyt az emberi életre, és nem befolyásolja az épületek szerkezeti integritását sem.

Alessandro Rotta Loria, a tanulmány vezető szerzője szerint a föld alatti klímaváltozás nagyon lassan fejlődik, és nagyon valószínűtlen, hogy egy épület összeomlását okozná.

A kutatás részeként Rotta Loria és csapata több mint 150 hőmérséklet-érzékelőt helyezett el pincékben, metróalagutakban és földalatti parkolókban a Chicago Loopban, a város egy különösen sűrűn lakott részén. Néhány érzékelőt még egy Michigan-tó melletti parkban is elástak. Mindez 2020-ban történt. Most a csapat három évnyi adatot nézett át, és megállapította, hogy a Loop alatt a hőmérséklet akár 10 fokkal is melegebb, mint a park alatt, amely távol van az épületektől és a metróalagutaktól.

A modell alapján kapott hőmérséklet-változások azt sugallják, hogy a földalatti éghajlatváltozás nagy valószínűséggel már most is hatással van egyes épületek alapjaira.

A jelenség okára pedig könnyű a magyarázat. Az emberek otthonaikat kazánokkal fűtik, ez hőt termel. Amikor a vonatok a föld alatt fékeznek, hőt termelnek. Amikor az autók a parkolókban közlekednek, hőt termelnek. Tehát a mindennapjainkat végezzük és észrevétlenül, de mi is hőt termelünk. Ennek a hőnek egy része pedig végül a föld alá kerül, hozzájárulva a föld alatti klímaváltozáshoz.

Olvasd el ezt is!Klímaváltozás okozhatta a korai emberfajok kihalását

Rotta Loria szerint az olyan régi vagy sűrűn lakott városok, mint New York City vagy London, különösen veszélyeztetettek, akárcsak a vízparti városok vagy a puha talajra épült városok. A modern építési módszereknek köszönhetően szerinte nem az újabb épületek a bűnösök, ezért a városoknak inkább a régebbi épületek utólagos korszerűsítésére kellene összpontosítaniuk.

A kutató pedig mindenekelőtt azt javasolja, hogy a városok szigeteljék a föld alatti helyiségeket, például a pincéket, parkolókat. A földalatti helyiségekkel rendelkező nagy közintézmények, például kórházak és iskolák jó első lépést jelenthetnek. A szokásos hőszigetelés, mint amilyen az épületek homlokzatán látható, szintén egy lehetőség, de Rotta Loria szerint az épületek hőjének körülbelül 70-80%-a a földalatti részekből származik, ahol a kemencék, kazánok és más mechanikai rendszerek találhatók.


A figyelmetekbe ajánljuk