James Webb-űrtávcső
Fotó: Shutterstock

A James Webb segítségével sikerült megfigyelni a legkorábbi galaxisok keletkezésének folyamatát

Újabb csodálatos felfedezést tett a NASA James Webb-űrteleszkópja: a júliusban megfigyelt éppen születő protocsillag, a rekorder fekete lyuk és a szikrázó gyűrűivel pompázó Szaturnuszt követően most egy olyan galaxist sikerült lekövetnie, melynél öregebbet soha nem látott még az emberiség.

A Nature Astronomy című szaklapban megjelent új tanulmányban egy dán kutatócsoport úgy véli, hogy az űrtávcső felvételeinek segítségével megfigyeltek néhányat a legelső, legkorábban kialakult galaxisok közül.

Ezt is olvasd el! A csillagászok kiszúrták a valaha volt legnagyobb galaxist

​Galaxisok aránya

Az eddig ismert álláspont az volt, hogy a galaxisok és nehéz elemeik aránya állandó maradt az elmúlt 12 milliárd év történetében, vagyis az univerzum korának körülbelül 5/6-ában. A csillagászok azonban most azt látják, hogy a legfiatalabb galaxisok másképp néznek ki. Nem ugyanolyan a csillagok és a nehezebb elemek aránya. Ennek oka, hogy még nem mentek keresztül a csillagkeletkezés és csillagpusztulás ciklusain. Ezek azok a szakaszok, amelyek a gázfelhőket fémekkel, hidrogénnél és héliumnál nehezebb elemekkel gazdagítják.

A tanulmány elkészítéséhez a tudósok megfigyeltek összesen 16 galaxist, melyeknek mindegyik a valaha vizsgált legkorábbiakhoz tartozott. Megfigyeléseikből kiderült, hogy ezekben a kémiai bőség mindössze egynegyede a később keletkezett galaxisokhoz képest.

​Mit is jelent ez pontosan?


Amikor 16 ilyen első galaxis fényét elemeztük, azt láttuk, hogy lényegesen kevesebb nehéz elemet tartalmaznak, mint amit a csillagtömegük és az általuk termelt új csillagok mennyisége alapján várnánk

– nyilatkozta Kasper Elm Heintz, a tanulmány vezetője, a dániai Niels Bohr Intézet docense.

James Webb-\u0171rt\u00e1vcs\u0151 els\u0151 fot\u00f3ja 2021-b\u0151l

James Webb-űrtávcső első fotója 2021-ből

Fotó: Shutterstock

A csillagászok szerint ezek az eredmények szöges ellentétben állnak a jelenlegi modellel, amelyben a galaxisok az univerzum történetének nagy részében egyfajta egyensúlyban fejlődnek, ahol összefüggés van aközött, hogy hány csillag és hány nehéz elem keletkezett.

Ezt is nézd meg! Kialakuló protocsillagokat fotózott a James Webb

​Nem teljesen meglepő

A kutatók szerint azonban ez az eredmény nem teljesen meglepő. A galaxisképződés elméleti modelljei ugyanis pontosan ezt jósolták meg.

Az eredmény először enged betekintést a galaxisképződés legkorábbi szakaszaiba, amelyek a jelek szerint szorosabb kapcsolatban állnak a galaxisok közötti gázzal, mint gondoltuk

– fejtette ki a tudós.

Mostanában más hasonló megfigyelés is készült ebben a témában, így a közeljövőben várhatóan a jelenleginél is átfogóbb kutatások fejleményeit olvashatjuk majd.

Ezekkel pedig sokkal világosabb képet kaphatunk arról, hogy a galaxisok és az első struktúrák hogyan kezdtek kialakulni az ősrobbanás utáni első milliárd évben.

Ez a cikk eredetileg az Universe Today című lapban jelent meg.


A figyelmetekbe ajánljuk