Szatellitek rádiójelei
Fotó: Getty Images

A különleges köröket csak rádiófrekvenciát lehet látni

Újabb furcsa rádióköröket fedeztek fel galaxisunk közepén

Furcsa rádiókörök – így nevezték el a kutatók azokat a különleges égi jelenségeket, amelyeket először 2019-ben fedeztek fel. A Live Science most arról számol be, hogy nemrégiben csillagászok egy újabb ilyen körre bukkantak, ami – még a nevéhez képest is – minden eddiginél különlegesebb.



Az ORC (odd radio circle), vagyis a furcsa rádiókör jelenségére a tudósok a mai napig nem tudtak egyértelmű magyarázatot adni. A portál emlékeztet, hogy az első ilyen kört 2019-ben az ausztráliai ASKAP rádiótávcső észlelte, azóta pedig több, ehhez hasonló objektum bukkant fel a galaxisban.

Ez is érdekelhet! Kína ezzel a módszerrel állítana elő vizet a Holdon

Egyesek szerint óriási kilökődésű hullámok hozzák létre ezeket, mások viszont úgy gondolják, hogy az ORC nem más, mint bejárat a fekete lyukakhoz.

A gyűrűk különlegessége, hogy teljesen láthatatlanok szinte minden frekvencián: egyedül a rádiófrekvencia az, ami kimutatja őket.

Épp ezért sem a felfedezésük, sem pedig a vizsgálatok nem egyszerű. A portál szerint azonban a most megtalált ORC semmiben nem hasonlít az eddigiekhez.

Ez a furcsa rádiókör ugyanis rendkívül közel van a Tejútrendszer síkjához, attól egészen pontosan hat fokra helyezkedik el. Az eddig felfedezett ORC-k jóval magasabban voltak ennél, a mostani a kutatók szerint túlságosan közel van a mi galaxisunkhoz. Mivel a tudósok úgy vélik, hogy ezek a körök alapvetően galaxisokhoz kapcsolódnak, így

nem lehet kizárni azt sem, hogy a most megtalált rádiókör a Tejútrendszer szerves része.

Ajánljuk figyelmedbe! Aszteroidadarabok tartanak a Föld felé a NASA kísérlete miatt

A furcsa jelenségek a csillagászok Kýklosnak nevezték el és jelenleg is vizsgálják. A portál információi szerint komoly feladat áll a tudósok előtt, hiszen az is lehet, hogy a jelenség valójában egy úgynevezett bolygóköd. Ez a galaxisban viszonylag ritka jelenség akkor jön létre, amikor egy haldokló csillag „kifogy az üzemanyagából” és gyakorlatilag ledobálja magáról a külső rétegeit.

A figyelmetekbe ajánljuk