Bár a NASA kidolgozott egy olyan módszert, amellyel teljesen el lehet téríteni a Földet veszélyeztető aszteroidákat, a megoldás olyan törmeléket hozott létre, ami idővel eléri majd a bolygónkat, írja a Science Alert.
2022. szeptember 26-án a NASA a Double Asteroids Redirection Test (DART) nevű küldetés során eltalálta a Didymos aszteroida Dimorphos nevű holdját. A misszióval a NASA sikeresen demonstrálta, hogy képes eltéríteni a Földre potenciálisan veszélyt jelentő aszteroidákat.
2026 októberében az Európai Űrügynökség (ESA) Hera nevű küldetése részletes vizsgálatot végez majd a Dimorphoson annak érdekében, hogy kiderüljön, mennyire volt hatékony az akció.
Egy nemzetközi tudóscsoport egy nemrégiben megjelent tanulmányban megállapította, hogy a kialakult törmelék meteorok formájában egy évtizeden belül elérheti a Földet és a Marsot.
A kutatócsapatot Dr. Eloy Peña-Asensio, a Milánói Politechnikai Intézet munkatársa vezette. Az elvégzett szimulációk nyomon követték azt a körülbelül hárommillió részecskét, amelyek a DART küldetés Dimorphos-szal való ütközése során keletkeztek.
Aszteroidák (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
Eredményeik azt mutatták, hogy az aszteroidadarabok egy része egy évtizeden belül elérheti a Földet és a Marsot. Az 500 m/s (1800 km/h) alatti sebességgel haladó törmelék körülbelül tizenhárom év alatt találhatja el a Marsot, de az 1,5 km/s (5400 km/h) feletti sebességű darabok akár hét év alatt is eljuthatnak a Földre.
A szimulációk ugyanakkor azt mutatták, hogy valószínűleg harminc évbe is beletelhet, mire a Földön bármi megfigyelhető lesz ebből a jelenségből.
Ajánljuk figyelmedbe! Tudósok végre rájöhettek, honnan érkezhetett a dinoszauruszokat kipusztító aszteroida
A korai megfigyelések alapján ezek a gyorsabb darabok várhatóan túl kicsik lesznek ahhoz, hogy látható meteorokat hozzanak létre
– mondta Peña-Asensio. Hozzátette: a nagyobb méretű törmelék sem jelent veszélyt a Földre, ugyanis a gyors sebesség miatt a darabkák még a légkörben elégnek majd – gyönyörű fénycsóvát húzva maguk után.