hold
Unsplash

Kína ezzel a módszerrel állítana elő vizet a Holdon

Kínai tudósok felfedeztek egy vadonatúj módszert, amellyel nagy mennyiségű vizet lehet előállítani a 2020-as expedícióról visszahozott holdi talajból.


A Csang’o-5 holdszonda által gyűjtött mintákat kezdték el vizsgálni, a Kínai Tudományos Akadémia tudósai arra jöttek rá, hogy a holdi talaj nagy mennyiségű hidrogént tartalmaz, mely reakcióba lép más elemekkel, ha nagyon magas hőmérsékletre melegítik – ebből pedig vízgőz keletkezik.

Ez is érdekelhet: Végre tudjuk, hogy a Hold sötét oldala miért sokkal kráteresebb

Az új módszerrel egy tonna holdi talajból körülbelül 51-76 kg vizet lehet előállítani, ami több mint száz fél literes palack víznek, vagy 50 ember napi ivóvízfogyasztásának felel meg.

A kutatók három éven át dolgoztak a forradalmi eljárási fejlesztésén, mely megalapozhatja Kína jövőbeli holdi jelenlétét – írja a Reuters.

Bill Nelson, a NASA igazgatója ismételten megkongatta a vészharangot annak hírére, hogy Kína rendkívüli tempóban halad az űrprogramjával. Ez szerinte felveti annak a lehetőségét, hogy Peking fogja uralni a Hold erőforrás-gazdag részeit.

Kína reméli, hogy a közelmúltbeli és a jövőbeli holdi expedíciók megalapozzák a Nemzetközi Holdkutató Állomás (ILRS) megépítését, amely kezdeményezésben Oroszországgal közösen áll az élen.

A kínai űrügynökség 2035-öt tűzte ki célul, amikorra a Hold déli pólusán egy „alapállomást” építenek, amelyhez 2045-re egy Hold körüli űrállomás is csatlakozik.

A figyelmetekbe ajánljuk