Fiatal lány fél a sötétben
Fotó: Shutterstock

A sötéttől való félelem irracionális rettegés, de le lehet küzdeni

Tudományos oka van annak, hogy rettegünk a sötétben – de le lehet küzdeni

A sötéttől való félelem egyszerre biológiai és mentális folyamat, aminek a pontos okait a tudomány világában kell keresnünk. Abban azonban még a legfelkészültebb szakemberek sem mindig értenek egyet, hogy hogyan is lehetne legyőzni ezt az egyszerre irracionális és teljesen érthető félelmet.



Fóbia és irracionális félelem

A fóbia és az irracionális félelem két, egymástól teljesen eltérő jelenség, mégis van, ami összeköti őket – írja az IFL Science, ami annak járt utána, hogy milyen okai lehetnek annak, hogy a kutatások szerint tízből kilenc amerikai retteg a sötétben. Ahogy a portál írja, ez a fajta félelem egyszerre érthető és megmagyarázhatatlan, aminek a leküzdésére többféle megoldás is létezik.

Ezt is olvasd el! Fóbia vs. félelem − hol húzódik a határ a kettő között?

A számok azt mutatják, hogy az emberek közel 70 százalékának vannak irracionális félelemei. Ez azonban nem jelent egyet a fóbiával. Utóbbi ugyanis akkor jelentkezik, ha egy bizonyos dolog vagy esemény időről-időre, visszatérő módon vált ki belőlünk rettegést.

– idézi a portál Melissa Norberget, a Macquarie Egyetem kutatóját.

Ha például valaki olyan területen él, ahol egyáltalán nincsenek kígyók, valószínűleg nem alakul ki nála fóbia a csúszómászókkal szemben. Ha ugyanez a személy elköltözik valahová, ahol sok a kígyó, rögtön kialakulhat nála a fóbia. Pedig semmi nem változott, csak a helyszín.

A félelem valódi oka

A szakértők szerint az, hogy felismerjük a veszélyt és reagálunk rá, maximálisan érthető és evolúciós gyökerei vannak.

Ha az őseink nem rohantak volna el, amikor meglátnak egy vérszomjas fenevadat valahol, akkor nem élték volna túl a találkozást. Ez a fajta veszélyérzet és az erre adott reakció segít abban, hogy életben maradjunk.

– mondja Norberg, aki hozzáteszi, hogy emellett léteznek irracionális félelmek is, melyek közül az egyik leggyakoribb a sötéttől való rettegés.

Fiatal ember f\u00e9l a s\u00f6t\u00e9tben

A sötétben elveszítjük az egyik érzékszervünket, ami felerősíti a félelmet

Fotó: Shutterstock

A sötétben érthető módon fokozódik a félelem, hiszen elveszítjük az egyik érzékszervünket. A látással elképesztő mennyiségű információt gyűjtünk be a külvilágról és ha ezt kikapcsoljuk, a félelem csak tovább nő. Sok kultúrában ráadásul nagyon korán elválasztják a gyerekeket a szülőktől, akik egy külön szobában, sötétben alszanak. Emiatt már gyerekként összekötjük a sötétséget az elhagyatottsággal, a mellőzöttséggel, ami tovább növeli a rettegést.

A szakember hozzáteszi, hogy amint elveszítjük a látás képességét, az agyunk szó szerint elkezd zakatolni és próbál mindent megtenni azért, hogy betöltse a szem funkcióját.

Ezért fordulhat elő, hogy sötétben egyszerűen elképzelünk dolgokat a sarokban vagy más helyen, pusztán azért, mert az agyunk így fejlődött az évezredek során.

Ajánljuk figyelmedbe! Beleremegsz, úgy félsz? Ezt teszi a félelem a testtel

Mi lehet a megoldás?

A szakember szerint akármennyire is bénító a sötétségtől való félelem egyes emberek esetében, van megoldás, ami segíthet legyőzni az indokolatlan pánikot.

A legjobb még mindig az úgynevezett expozíciós terápia, melynek során a pácienseket kontrollált körülmények között kitesszük azoknak az ingereknek, amelyektől rettegnek.

– mondja Norberg.

Ijeszt\u0151 alak a s\u00f6t\u00e9tben

Az agyunk a sötétben próbál olyan dolgokat elképzelni, amik nem valódiak

Fotó: Shutterstock

A terápia a klasszikus kondicionálás elméletén alapszik, miszerint a szorongás és a félelem idővel csökkenthető azáltal, hogy a személy rendszeresen, biztonságos környezetben kerül kapcsolatba a félelmet keltő ingerekkel, így megszokja azokat.

Egyszóval: a pzsichológusok szerint a közhellyé vált mondás segíthet a legtöbbet, miszerint nézzünk szembe a félelmeinkkel. Ha úgy érezzük, hogy erre egyedül képtelenek vagyunk, kérjük szakemberek segítségét!

A figyelmetekbe ajánljuk