exobolygó
Fotó: Shutterstock

Az élet nyomaira bukkanhattak egy alig 124 fényévre található bolygón

Csillagászok egy csoportja áprilisban bejelentette, hogy egy távoli csillag körül keringő bolygó tanulmányozása során olyan gáz nyomaira bukkantak, amit a Földön élő szervezetek termelnek, írja a Science Alert.


A szóban forgó bolygó neve K2-18b, ami alig több mint 120 fényévre van a Földtől –galaktikus léptékben ez rendkívül közeli pozíciónak számít. Bár a csillagászok egyelőre keveset tudnak a K2-18b-ről, az egészen biztos, hogy nagyon különbözik a Földtől.

A mi bolygónknál körülbelül nyolcszor nagyobb tömegű, a térfogata pedig 18-szor nagyobb. Ez azt jelenti, hogy nagyjából fele olyan sűrű, mint a Föld – vagyis rengeteg víznek vagy gáznak kell lennie rajta.

exobolyg\u00f3

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

A csillagászok szerint könnyen lehet, hogy egy hiceán, vagyis hidrogén-óceán bolygóról van szó – ebbe a hipotetikus kategóriába azok az égitestek tartoznak, amelyeken szárazföld nélküli óceánokat találunk, amiket több ezer kilométer magas, hidrogénből álló légkör borít.

Bár a tudósok még nem biztosak abban, hogy egyáltalán léteznek ilyen világok, a JWST és más teleszkópok által a K2-18b-ről gyűjtött adatok megfelelnek egy ilyen modellnek.

A friss felfedezés pedig bizakodásra ad okot, hiszen a K2-18b-n nagy eséllyel dimetil-szulfidot találtak – ez a gáz a Földön is megtalálható, ám jellemzően olyan élőlények bocsájtják ki magukból, mint a baktériumok, algák, gombák és elvétve néhány növényfaj. Annak ellenére, hogy ez a gáz a légkörünk csak rendkívül kis százalékát teszi ki, szakértők szerint bizonyos típusú exobolygók esetében jelentős mértékben lehet jelen.

Fontos azonban kiemelni, hogy bár a dimetil-szulfid jele mindenképp biztató, az élet ennél közvetlenebb jeleit a jelenlegi technológiával nem képesek megtalálni a tudósok egy 124 fényévnyire található bolygón. Éppen ezért további kutatásokra van szükség a K2-18b-vel kapcsolatban.

A figyelmetekbe ajánljuk