távoli bolygó
Fotó: Shutterstock

Tudósok továbbra is úgy tartják, hogy élet lehet a Titanon, de egyre több a kétség

Egyre több kutatási eredmény és hír jelenik meg arról, hogy a Szaturnusz Titan nevű holdján számos olyan anyag megtalálható, amiről a tudósok úgy gondolják, hogy szükséges az élet kialakulásához. Egy új tanulmány szerint azonban ez koránt sem jelenti azt, hogy az égitest készen állna egy emberi kolónia fogadására.


A Naprendszerben a Titannak van a leginkább földszerű légköre: sokkal közelebb áll a miénkhez, mint a Vénusz savas pokla vagy a Mars alig létező atmoszférája. A rendkívüli hideg ellenére a tudósok nagy reményeket fűztek az ottani élethez, mielőtt a Voyager-szondák 1977-ben elhaladtak volna mellette.

Bár ezek a küldetések felfedték a Földön kívül az egyetlen olyan világot, amelynek felszínén folyadékok találhatóak, mégis hiányoznak azok az alapvető tulajdonságok, amelyek lehetővé teszik, hogy a víz életet is fenntartson.

Az Arizonai Egyetem doktorandusza, Antonin Affholder által vezetett kutatócsoport közzétette, hogy ők minden akadály ellenére arra összpontosítanak a tanulmányukban, ami a Titant más jeges holdakkal összehasonlítva egyedivé teszi: a bőséges szervesanyag-tartalomra. Ezeknek köszönhetően elméletben nincs hiány olyan táplálékforrásokból, amelyek fenntarthatnák az életet.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a gyakorlatban ez csak annyit jelent, hogy sok széntartalmú vegyület található az égitesten, de ezek nagy része valószínűleg nem lenne számunkra megfelelő táplálék.

Ezt is olvasd el! A NASA azt fontolgatja, hogy meghódítják a Szaturnusz vízzel borított holdját

A Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titan

A Szaturnusz legnagyobb holdja, a Titan

Fotó: Shutterstock

A kutatócsoport az erjesztési folyamatok vizsgálatára fókuszált, ezért a Titan felszín alatti óceánjában található, glicinnel táplálkozó erjesztőket vette figyelembe. Ez a legegyszerűbb aminosav, és úgy gondolják, hogy a Titán légkörében gyakori molekulákból állítható elő. Affholder szerint ugyanis a glicint vagy annak előanyagait nagyjából mindenhol megtaláljuk. A glicin erjesztésével élő organizmusok a Földön olyan helyeken is túlélnek, ahol a legtöbb más életforma nem képes fennmaradni.

Valószínűleg léteznek ideiglenes kapcsolatok a felszín és az óceán között, mert amikor a Titanba becsapódó aszteroidák helyenként megolvasztják a jeget, folyékony vízzel teli tócsát hoznak létre. Ha a medence elég nagy, a víz még azelőtt visszajuthat az óceánba, mielőtt megfagyna, így a felszínről szerves anyagokat szállíthat magával. Ezek a hatalmas lékek azonban nagyon ritkán jönnek létre, hiszen szinten minden objektum elég, mielőtt a felszínbe csapódhatna.

A tanulmány szerint ez a glicinmennyiség csak egy apró, összesen legfeljebb néhány kilogrammos mikrobapopuláció fenntartásához lenne elegendő. Ahogy az IFLScience írása is sugallja, ahhoz, hogy egy ökoszisztéma ilyen körülmények között fennmaradjon, ennél sokkal nagyobb mennyiségű szerves anyagra lenne szükség.

Bár sok még a kétség, az emberiség számára már az is nagy lépés, hogy szakértők a Titanon lévő nagy víztömegek jellemzőit vizsgálhatják. Arról, hogy a Szaturnusz legnagyobb holdján pontosan hogyan is viselkedik az élet szempontjából kulcsfontosságú az anyag, itt írtunk bővebben.

Figyelmedbe ajánljuk! Újabb bizonyítékot találtak tudósok: hullámzik a víz a Szaturnusz holdján

A figyelmetekbe ajánljuk