Hiceán bolygó
Fotó: Shutterstock

A hatalmas óceánokkal borított bolygók légkörét vizsgálva bukkanhatunk a földön kívüli élet nyomaira

A NASA egy lépéssel közelebb került az idegen életformák felfedezéséhez

A földön túli élet kutatása szinte egyidős az emberiséggel, az idegen létformák iránt érzett kíváncsiság pedig egyre csak nőtt az elmúlt évtizedekben, köszönhetően az egyre fejlettebb eszközöknek. A New Atlas beszámolója szerint egy kutatócsoport nemrégiben egy elképesztően egyszerű, mégis rendkívül megbízható módszert fejlesztett ki arra, hogy megtudjuk: valóban léteznek-e földönkívüliek.


A portál szerint a Kaliforniai Egyetem csillagászai egy új potenciális jelet azonosítottak az exobolygók légkörében, ami az élet jelenlétét jelezheti. Ez az úgynevezett metil-halogenidnek nevezett gázcsoport, ami egy szénatomból és három hidrogénatomból áll, amelyek egy halogénatomhoz kapcsolódnak.

Ez is érdekelhet! Kína rádióteleszkópot telepítene a Hold sötét oldalára

A gázcsoport a Földön is megtalálható, ám csak olyan élőlények bocsájtják ki magukból, mint a baktériumok, algák, gombák és elvétve néhány növényfaj. Annak ellenére, hogy a gáz a légkörünk csak rendkívül kis százalékát teszi ki, szakértők szerint bizonyos típusú exobolygók esetében jelentős mértékben jelen lehet.

Ezek az úgynevezett hiceán bolygók, melyek a mini-Neptunuszok közé tartoznak és a felszínükön folyékony vízből álló globális óceánok találhatók a forró, nagy nyomású, hidrogénben gazdag légkör alatt.

A hiceáni levegő különleges keveréke a már előbb említett metil-halogenidek felhalmozódását eredményezné, ami azt jelentené, hogy a vízben algák és baktériumok találhatók.

Ráadásul, ha ezeket a bolygókat infravörös fénnyel vizsgáljuk, ezek a metil-halogenidek erős, tiszta jelet adnak, mivel csak bizonyos hullámhosszú fényt nyelnek el.

A metil-halogenidek keresésének egyik nagy előnye, hogy James Webbel akár 13 óra alatt is megtalálhatjuk őket

– magyarázza Michaela Leung, a tanulmány vezető szerzője.

Ez sokkal kevesebb idő, mint amennyire szükség van az olyan gázok felfedezéséhez, mint az oxigén vagy a metán. A kevesebb ideig használatban lévő távcső pedig anyagi előnyökkel is jár. Ha több bolygón kezdünk metil-halogenideket találni, az azt jelenti, hogy a mikrobiális élet viszonylag gyakori az univerzumban

– mondja a kutató.

Ezt is olvasd el! 2026 végén indulhat az első Starship-űrhajó a Marsra – egyelőre ember nélkül

Ez átformálja az élet eloszlásának és az élet eredetéhez vezető folyamatoknak a megértését.

A figyelmetekbe ajánljuk