Barnard-csillag
Fotó: Shutterstock

4 egészen apró, Föld-szerű bolygót fedeztek fel egészen közel hozzánk

A tudósok nemrég észlelték azt a 4 exobolygót, melyek a Földhöz legközelebb található magányos csillag körül keringenek. A szakértők szerint azonban a Föld-szerű égitestek túl közel vannak a Naphoz, így szinte kizárt, hogy élet kialakult volna rajtuk.


A Barnard-csillag mindössze 5,9 fényévre található a Földtől. A vörös törpecsillagot közel 100 éve, 1916-ban fedezte fel Edward Emerson Barnard csillagász. Az égitest elsősorban arról híres, hogy sajátmozgással rendelkezik, vagyis a többi égitesthez képest észlelhető mozgása rendkívül nagy – rendszeresen fotózva már néhány év alatt megfigyelhető. A bolygó érdekessége, hogy nála közelebb már csak a Nap és az Alpha Centauri hármas csillagrendszere van a bolygónkhoz.

Csillagászoknak tavaly októberben sikerült beazonosítaniuk a csillag körül egy exobolygóját, melynek a Barnard b nevet adták. Azóta a Chicagói Egyetem Ritvik Basant által vezetett kutatócsoport további három másik égitestet fedezett fel – ezzel négyre emelkedett a Barnard körül ismert világok száma – olvasható a Science Alert cikkében.

Az eredményt még látványosabbá teszi, hogy a rendszerben található mind a négy exobolygó kisebb a Földnél.

Ez egy igazán izgalmas felfedezés, a Barnard a mi kozmikus szomszédunk, és mégis olyan keveset tudunk róla. Az újgenerációs csillagászati műszerek pontossága áttörést hozhat a kutatások során

– fejtette ki Basant. Mivel az exobolygók sokkal kisebbek és halványabbak, mint a csillagok, amelyek körül keringenek, az észlelésük nem egyszerű feladat. A tavalyi felfedezés a radiális sebesség (egy égitest távolodási vagy közeledési sebessége a Földhöz képest) segítségével történt.

Basant és kollégái a Gemini távcsőre szerelt MAROON-X bolygóvadász műszerrel három év alatt 112 éjszakán keresztül végeztek megfigyeléseket. Ezután átnézték az adatokat, és a csillag helyzetének változásait keresték. Így fedezték fel az exobolygókat, az adatok pedig azt is lehetővé tették, hogy kiszámítsák a tömegüket és a keringési idejüket:

  • A Barnard b tömege a Föld 0,3-szorosa, keringési ideje pedig 3,2 nap;
  • A Barnard c bolygóé 0,34-szerese, keringési ideje pedig 4,1 nap;
  • A Barnard d-é 0,26-szorosa, keringési ideje pedig 2,3 nap;
  • A Barnard e-é pedig 0,19-szerese, keringési ideje pedig 6,7 nap.

A lap szerint a Barnard e a legkisebb tömegű exobolygó, amelyet radiális sebességgel sikerült felfedezni. A kutatók azonban úgy vélik, a Naphoz ilyen közelségben a bolygókon uralkodó hőmérséklet túl forró lenne ahhoz, hogy folyékony víz legyen a felszínükön.

A figyelmetekbe ajánljuk