Sokan úgy gondolják, hogy ha csillagfénynél kívánnak, álmaik valóra válnak – csakhogy egy új, a közösségi médiában terjedő információ szerint a csillagok a hatalmas távolság miatt valójában már rég elpusztultak, mire elér hozzánk a fényük. De ez vajon tényleg így van?
Bár a Napot leszámítva a legközelebbi csillagok is több fényévnyire találhatóak a Földtől, a Science Alert cikke szerint – amelyet Laura Nicole Driessen csillagász írt – sokkal közelebb vannak hozzánk, és sokkal tovább élnek, mint azt gondolnánk. Éppen ezért elég valószínűtlen, hogy egy olyan csillag fényénél mondjuk el a kívánságunkat, ami valójában már rég óta halott.
A közösségi médiában terjedő információkkal ellentétben – amelyek szerint a csillagok több millió fényévnyire találhatóak tőlünk – valójában minden csillag, amit szabad szemmel is láthatunk, a Tejútrendszerben található.
Ennek átmérője körülbelül 100 ezer fényég, Naprendszerünk pedig nagyjából 26 ezer fényévre van a középpontjától.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Vagyis még a galaxis legmesszebb csillaga is csupán 74 ezer fényévre van tőlünk, de egy igazán sötét, holdfény nélküli éjszakán is maximum a Földtől 10 ezer fényévnyire lévő csillagokat pillanthatjuk meg. Ha tehát véletlenül a legtávolabbi, egészen halvány csillag fényénél mormoljuk el kívánságunkat, annak fénye 10 ezer évet utazott, mire a szemünkbe jutott.
Ha tovább olvasnál: A galaxis leggyorsabb csillagait idegen lények mozgathatják – állítja egy tanulmány
Mérettől függően változik, hogy melyik csillag mennyi ideig él – az viszont biztos, hogy néhány százezer éves időtartamról van szó, így lényegében kizárt, hogy egy olyan csillaggal legyen dolgunk, ami ezalatt a 10 ezer év alatt már elpusztult.