Eddig több mint 5600 Naprendszeren kívüli exobolygót fedeztek fel csillagászok, közöttük több Föld-szerűt. A legutóbbi ilyen a Gliese-12b nevet viseli, mely bolygónktól mindössze 40 fényévnyire található.
Ez az a bolygó, amely az eddigi legtisztább választ adhatja arra, hogy bármely potenciálisan lakható objektum valóban képes-e élhető körülményeket biztosítani. Segít mindebben az a tény is, hogy a gazdatest csillaga inaktív, rendkívül közel van, ezért jól jellemezhető a kapcsolatuk
– nyilatkozta a most felfedezett Gliese-12b-ről és csillagáról Shishir Dholakia asztrofizikus.
A bolygó több szempontból is hasonlít a Földre: egyrészt lakhatásó zónan belül helyezkedik el csillagához képest, másrészt sugara szintén hasonlít bolygonkéra, amely hasonló kőzetösszetételre utal.
Ezt is olvasd el! Olyan Föld-méretű bolygót találtak kutatók, ahol az éjjel soha nem ér véget
Bár nagyon gyakran, közel 13 naponta megkerüli csillagát, ettől még potenciálisan lakható. Ez annak köszönhető, hogy a Gliese-12b a mi Napunknál egy jóval hűvösebb és halványabb vörös törpe körül kering. Az exobolygó által kapott sugárzás körülbelül 1,6-szorosa lehet a Föld által a Napból érkezőnek. Mindez ugyancsak reménykeltő adat.
Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy az égitest, ha rendelkezik is légkörrel, akkor az segíti-e az élet kialakulását. Hiszen gondoljunk csak bele: a Vénusznak ugyan van légköre, ám az rendkívül sűrű, nagy része szén-dioxidból áll, így a bolygó abszolút nem alkalmas arra, hogy életet hordozzon.
Ezt is nézd meg! A NASA szondája szerint valami mozog a Jupiter holdjának jege alatt
Míg a Föld lakható, a Vénusz nem, a Gliese-12b pedig valahol e kettő között áll. Ami tehát a bolygók lakhatóságának vizsgálatát illeti, a vizsgált bolygó nagyon jó kiindulópont számunkra
– fejtette kiLarissa Palethorpe, a tanulmány társszerzője a Sciencealertnek.