A szemünk rengeteget elárulhat agyunk egészségéről, és egy új kutatás szerint a szemproblémák valójában a kognitív hanyatlás legkorábbi jelei lehetnek. Egy friss tanulmány szerint a látásérzékenység csökkenése 12 évvel a demencia diagnosztizálása előtt előre jelezheti a betegséget, írja a Science Alert.
A friss kutatás az angliai Norfolkban élő 8623 egészséges emberen alapult, akiket 12 éven át nyomon követtek. A vizsgálat végére 537 résztvevőnél alakult ki demencia, így a tudósok vissza tudtak következtetni, hogy milyen tényezők előzhették meg a diagnózist.
A vizsgálat kezdetén megkérték a résztvevőket, hogy végezzenek el egy vizuális érzékenységi tesztet. A teszt során meg kellett nyomniuk egy gombot, amint egy mozgó pontokból álló mezőben egy háromszöget láttak kialakulni.
Azok az emberek, akiknél demencia alakult ki, sokkal lassabban látták meg ezt a háromszöget a képernyőn, mint azok, akiknél nem zajlott le kognitív hanyatlás.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
A látási problémák az agyműködés romlásának korai indikátorai lehetnek, mivel az Alzheimer-kórral járó toxikus amiloid plakkok először az agy látással kapcsolatos területeit érinthetik, és csak a betegség előrehaladtával terjednek át a memóriáért felelős részekre. A komplex látásvizsgálatok tehát előbb találhatnak hiányosságokat, mint a memóriatesztek.
Ha tovább olvasnál: Egy kutatás szerint sokkal gyorsabban öregszünk, mint azt eddig hittük
Az Alzheimer-kór a vizuális feldolgozás számos más aspektusát is érinti, például a tárgyak körvonalainak meglátását (kontrasztérzékenység) és bizonyos színek megkülönböztetésének képességét – a kék-zöld spektrum felismerése már a demencia korai szakaszában sérül. Ezek a tényezők anélkül befolyásolhatják az emberek életét, hogy tudomást szereznének róla.