öregedés
Fotó: Shutterstock

Egy kutatás szerint sokkal gyorsabban öregszünk, mint azt eddig hittük

Egy tudósokból álló csoport rájött, hogy az életünk során átlagosan két olyan időszak van, amikor az öregedés folyamata drasztikusan felgyorsul. A jelek szerint ennek akár köze lehet a felnőtt korban kialakuló gyakori megbetegedésekhez is.


A Stanford Egyetem genetikusokból álló kutatócsoportja az öregedéssel kapcsolatos biológiai folyamatokat vizsgálta. A kutatás során 108 önkéntes által adományozott mintából rájöttek, hogy két hullámban gyorsul fel az öregedés: először 44 éves, majd 60 éves kor körül játszódik le a szervezetben – írja a Live Science.

Elsősorban vér-, széklet- valamint bőrmintákat vizsgáltak és több mint 135 ezer különböző anyag előfordulását elemezték, beleértve az anyagcsere-termékeket, az RNS és fehérjék mennyiségét, valamint a bélrendszerben és bőrön élő mikrobákat.

\u00f6reged\u00e9s

Fotó: Shutterstock

Kiderült, hogy a 40-es éveikben járó alanyok esetében a változás a koffein, alkohol és zsírok anyagcseréjére volt befolyással, míg a 60-as életéveikben járók esetében a változás a vesét, az immunrendszert, illetve a szánhidrátok anyagcseréjét érintette. A legjelentősebb változás azonban mindkét esetben a bőrhöz és az izmokhoz köthető molekuláknál volt megfigyelhető.

Nem feltétlenül igaz, hogy lassan, de folyamatosan öregszünk, valójában vannak nagyon drasztikus változások, amik hirtelen mennek végbe a testünkben

– mondta Michael Snyder, a tanulmány egyik szerzője.

Rájöttek, hogy egyes betegségek, mint például az Alzheimer-kór és a szív- valamint érrendszeri problémák esetében az idő múlásával a kockázat nem fokozatosan emelkedik, hanem egy bizonyos életkor után hirtelen megugrik. A kutatócsoport azt is kifejtette, hogy eleinte úgy vélték, a nők esetében a negyvenes években megjelenő menopauza torzíthatja az adatokat, ám kiderült, hogy a férfiaknál is ugyanúgy megfigyelhetők ezek a molekuláris változások. A kutatócsoport szerint a felfedezés nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben megelőzhetőek legyenek a gyakori betegségek kialakulása.

A figyelmetekbe ajánljuk