Egy 2023 áprilisában megjelent tanulmány azt állítja, hogy bizonyos illatokat az Alzheimer-kór terápiájaként lehet felhasználni. Ha a kutatók ki tudják deríteni, hogy mely szagok milyen agyi és immunrendszeri reakciókat váltanak ki, akkor ezeket az orvostudomány akár több különböző súlyos betegség ellen is alkalmazhatja majd fegyverként a jövőben.
A szaglásnak az immunrendszerben és a központi idegrendszerben betöltött szerepére összpontosítottunk, és megerősítettük, hogy a mentol immunstimuláló illatként viselkedik az elvégzett állatkísérletek szerint
– nyilatkozta Juan José Lasarte immunológus a spanyolországi Alkalmazott Orvosi Kutatási Központ (CIMA) munkatársa a kutatás közzétételekor.
A tudósok megfigyelése szerint ugyanis az Alzheimer-kóros egereknél a 6 hónapos mentolos kúra megállította az állatok kognitív képességeinek és memóriájának romlását.
Ezt is olvasd el! Ismét bebizonyították, hogy a stressz és a depresszió demenciához vezethet
Fotó: Shutterstock
Mindezt az interleukin-1-béta (IL-1β) fehérje csökkenésével magyarázható, amely segít szabályozni a szervezet gyulladásos válaszát.
Más kutatók már korábban is számos kapcsolatot találtak a szagok, valamint az immun- és idegrendszerünk között. Ezeket az összefüggéseket nehéz teljesen megérteni, de az már köztudott, hogy bizonyos szagok reakciókat válthatnak ki az agyban, ezek pedig olyan kémiai reakciókhoz vezetnek, amelyek hatással vannak többek között a memóriára és az érzelmekre is.
Ez is érdekelhet! Ennek az italnak a fogyasztása jelentősen csökkentheti az Alzheimer-kór kockázatát
Továbbá a tudomány már azt is alátámasztotta, hogy a központi idegrendszerrel kapcsolatos betegségek – mint például az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór vagy a skizofrénia – gyakran járnak a szaglás elvesztésével.
Ez az új kutatás ígéretes adatokkal szolgál, az egerek mellett azonban emberi alanyokon is számos további vizsgálatra lesz szükség.
Ez a tanulmány fontos lépés az immunrendszer, a központi idegrendszer és a szaglás közötti kapcsolat megértése felé. Az eredmények arra utalnak, hogy a szagok és az immunmoduláns anyagok fontos szerepet játszhatnak az Alzheimer-kór és más, a központi idegrendszerrel kapcsolatos betegségek megelőzésében és kezelésében
– magyarázta Noelia Casares, a kutatásban részt vett immunológus.
Forrás: ScienceAlert