egy boldogan rohangáló kutya
Fotó: Shutterstock

Így viselkedik a kutyád? Megnyugodhatsz, csak a boldogságát jelzi!

Te is tapasztaltad már, hogy a kutyád egy random energialöket hatására úgy rohangál fel-alá, mintha megőrült volna? Bár a magyar nyelvben nincs külön szó erre, az angol „zoomies” kifejezés pontosan erre utal. A tudósok körében különböző elméletek terjednek az okokkal kapcsolatban, ám a legvalószínűbb magyarázat egyben a legmegnyugtatóbb is: a kutyák egész egyszerűen így fejezik ki azt, hogy boldogok.


A különös viselkedésforma annyira elterjedt, hogy a tudósok nevet is adtak neki: a szakirodalomban „Frenetic Random Activity Periods”-ként tartják számon, a köznyelvben pedig „zoomies” névvel illetik a kutyák eszeveszett rohangálását. Egyébként nem kizárólag kutyákra jellemző ez a magatartásminta – vadon élő állatoknál szintén megfigyelték ezeket az energiakitöréseket, és más háziállatoknál, főleg a házinyulaknál is gyakran előfordul a jelenség.

egy boldogan szaladg\u00e1l\u00f3 kutya egy mez\u0151n

Fotó: Shutterstock

Bizonyos napszakokban a kutyáknál gyakrabban fordul elő a zoomies, mint máskor, például esténként, ha a nap nagy részét egy lakásban töltötték. Nagyon gyakori az is, hogy fürdés után tör elő a felgyülemlett energia. A zoomies leggyakrabban kölyökkutyáknál fordul elő, de a viselkedés időnként idősebb négylábúakat is érinthet.

Ahogy a Business Insider cikkéből kiderül, az ok szerencsére a lehető legegyszerűbb: a boldogság.

Dr. Leanne Jakubowsky texasi állatorvos így fogalmaz:

„Ez egy kiváló módja a felgyülemlett energia levezetésének, viszont csak a boldog és egészséges kutyáknál fordul elő.”

Bár a zoomies teljesen egészséges viselkedés, az állatorvos arra figyelmezteti a gazdikat: mindig legyenek résen, amikor a kutyájuk fejvesztve szaladgál. Mivel a kutyusok ilyenkor szemmel láthatóan elvesztik a kapcsolatot a külvilággal, a mutatványnak gyakran sérülés a vége: az állatok sokszor nekiütköznek a legközelebbi ajtónak, kanapénak vagy asztalnak, eközben pedig természetesen ők is komoly sérülésekre tehetnek szert.

Azt, hogy mennyire megváltozott állapotról van szól, jól mutatja, hogy a zoomie után a kutyák szinte mindig nagyon hirtelen higgadnak le, mintha mi sem történt volna – a pár másodperccel korábbi, fejvesztett rohangálásra csak a zihálás utal. Dr. Jakubowsky azt tanácsolja, hogy a kutya és a körülötte lévő emberek sérüléseinek elkerülése érdekében tereljük a háziállatunkat biztonságos területre, és ügyeljünk arra, hogy lehetőleg ne csapódjon belénk az önfeledten rohanó kutyusunk.

A figyelmetekbe ajánljuk