fekszik szomorúan egy kutya az ajtó előtt
Fotó: Shutterstock

7 bevált tipp, amivel lenyugtathatod a szorongó kutyádat

A szorongás nem csak emberi tulajdonság − az állatok is érezhetik különböző mértékben. Az emberekhez hasonlóan náluk is különböző tényezők váltják ki, és különböző tünetekben jelentkezhet.


Sajnos sok kutya esetében hihetetlenül gyakori a szorongás. Egyes háziállatok látszólag jóindulatúnak tűnő mindennapi tevékenységek közepette is szoronganak, és nem csak az augusztus 20-i tűzijátékok vagy az éves állatorvosi találkozók alkalmával. Egy egyszerű séta során is találkozhatunk hangos szirénákkal, nagy teherautókkal, nemkívánatos idegenekkel és ismeretlen kutyákkal. Még otthon is számos ilyen tényező lehet − attól kezdve, hogy egyedül hagyod őket, a hirtelen csengetésig vagy egy zsúfolt összejövetelig a személyes terükben.

Mivel a szorongás más viselkedési problémákat is okozhat a kutyáknál, fontos tudni, hogyan lehet megnyugtatni egy szorongó kölyköt, mielőtt veszélyes vagy romboló szokásokat vesz fel − ehhez több állatorvosi viselkedési szakértő véleményét gyűjtöttük össze a Mental Floss cikkének segítségével.

Ez is érdekelhet: Szorong a kutyád? Van rá a megoldás!

​1. Konzultálj az állatorvossal, hogy kizárd az orvosi problémát!

Bár a krónikus szorongás nagy valószínűséggel viselkedéses eredetű, néha a kutyák szorongóbbak vagy ingerlékenyebbek, amikor fizikai fájdalmat vagy kellemetlenséget éreznek. Dr. Rachel Malamed, a viselkedésgyógyászatra szakosodott állatorvos szerint bölcs dolog, ha időpontot egyeztetsz az állatorvossal egy kivizsgálásra, hogy kizárd az esetleges orvosi problémákat. Ha például a kutyád hirtelen elveszíti az étvágyát, az betegség vagy fájdalom jele is lehet.

​2. Figyelj a kutyád testbeszédére!

szomor\u00faan n\u00e9z\u0151 kutya

Fotó: Shutterstock

A szorongás különbözőképpen jelentkezhet, még ugyanazon a kutyán belül is. Figyeld a kutyád apró jeleit is, például ha a füle hátra van húzva, a farka le van hajtva, ha leguggol, ha összeráncolja a homlokát, zihál vagy nyalogatja az ajkait. A nyugtalanság vagy a túlzott izgatottság a szorongás gyakori jele lehet, akárcsak az agresszív viselkedés.

Ha egy kutya fenyegetve érzi magát, és a félelem korai jeleit nem vesszük észre − és továbbra is olyasmit teszünk, ami szorongást kelt − megtaníthatjuk őket arra, hogy elrejtsék ezeket a jeleket, és inkább harapjanak.

3. Figyelj az „anticipációs hatásra"!

Ugyanígy figyelj a stresszt okozó helyzetekben bekövetkező finom változásokra is. Előfordulhat például, hogy a kutya közvetlenül a mennydörgés után a szőnyegre pisil, de a kutya valószínűleg már jóval a vihar előtt is mutatta a szorongás jeleit − amikor a szél felerősödött vagy az ég kezdett elsötétülni. Hasonlóképpen, a szeparációval kapcsolatos szorongással küzdő kutyáknál is előfordulhat, hogy már előre jelzik a szorongás jeleit.

Ilyenkor próbáld elterelni a figyelmét, majd a nyugodt viselkedést jutalmazd jutalomfalattal. A kulcs az, hogy megtanítsd a kutyádnak ezt a viselkedést, mielőtt üss-vagy-fuss üzemmódba váltana.

Ha tovább olvasnál: Sajnos a kutyákat is érinti a demencia

4. Kerüld az elárasztást!

Gyakori hiba az „elárasztás", ami egy kiváltó oknak való szándékos, folyamatos kitettség. Egy olyan kutya esetében, amelyik ugat a csengőre, azt gondolhatnánk, hogy a csengő folyamatos csengetése hozzászoktatja a hanghoz, és végül jobban fogja érezni magát. De ez nem így van. Ha egyáltalán sikeresnek tűnik, az azért van, mert a kutya már a felzaklatottsága határán van, kimerült, és nem maradt energiája a reakcióra.

​5. Gyakorold az ellenkondicionálást!

sz\u00e9tt\u00e9pett zsebkend\u0151k felett fekszik egy kutya

Fotó: Shutterstock

Az elárasztás helyett használj deszenzibilizációs és ellenkondicionáló technikákat, amelyek lehetővé teszik a fokozatos kitettséget egy kellemetlen ingerrel szemben, a félelmi reakció nélkül. Az ingerhez párosulhat például egy különleges jutalomfalat, hogy pozitív asszociációt hozzon létre. Ha például egy kutya a pórázon való séták során szorong a más kutyákkal való találkozás miatt, először szoktasd hozzá ahhoz, hogy a hámot az otthon ellenőrzött környezetében vegye fel le, majd csak menjetek el pórázon a bejárati ajtó elé. Végül a sétakor, és amikor megláttok egy másik kutyát a távolban, adj neki jutalomfalatot.

​6. Gyakorold a kutyád elméjét!

A hosszú séták vagy egy szigorú apportírozó játék kifáraszthatja a kutyát, sőt, akár el is lazíthatja, de a szorongó kutyák számára a mentális testmozgás gyakran fontosabb, mint a fizikai. A szorongás bizonyos mértékig az irányítás hiányából fakad. Ha olyan dolgokat tudunk adni nekik, amiket irányítani tudnak, az segít. Az illat alapú orrmunka-játékok − például az elrejtett jutalomfalat megtalálása − nagyszerű példa erre, akárcsak az interaktív játékok, például a labdakilövők és a kirakós etetők.

Érdemes mentális stimulációt alkalmazni minden nap.

​7. Ne büntesd azért, mert szorong!

A szóbeli vagy fizikai dorgálás − az üvöltés, ráütés, sokkoló nyakörv − valójában az ellenkező hatást válthatja ki a kutyából. Ha orrba vágod a kutyát, valahányszor nekimegy egy biciklisnek, akaratlanul is megtanítod neki, hogy a kerékpár valójában fájdalmat okoz. Ezek a technikák félelemhez vezethetnek, és fokozhatják az agressziót, és a félelmet a gazditól.

Használj pozitív megerősítési módszereket!

el\u0151fizet\u00e9s

NYEREMÉNYJÁTÉK! Fizess elő most a Hamu és Gyémánt magazinra, és legyen tied nyereménykönyveink egyike, vagy egy 2 főre, 2 éjszakára szóló wellnesshétvége a harkányi Dráva Hotelbe! Az előfizetői oldal eléréséhez kattints IDE, a játékszabályt pedig erre linkre kattintva éred el!


A figyelmetekbe ajánljuk