Alaszka partjainál az óceán mélyét vizsgáló kutatók nemrégiben egy zavarba ejtő leletre bukkantak. A Seascape Alaska 5 expedíció keretein belül egy titokzatos aranytojást találtak a tengerfenéken, és senki sem volt egészen biztos benne, hogy mi lehet az.
Több ezer méter mélyen a kutatók már számtalan furcsa leletre bukkantak: a mesés sárgaköves utaktól kezdve a bizarr Mariana-árokbeli halakig. Lassan pedig már többet tudunk a Hold felszínéről, mint a mélytengerről, ezt a legújabb különös felfedezés is alátámasztja. A fényes pacát 3,1 kilométeres mélységben észlelték, egy sziklás felszínhez horgonyozva – írja az IFLScience.
Ez is érdekelhet: Lehet ott valami? 5 helyszín a Földön, ami még mindig felfedezésre vár
A szakértők szerint valószínűleg vagy egy fényes tojáshéjról vagy egy tengeri szivacs maradványairól lehet szó, de végleges választ még nem tudtak adni a felfedezésre. A rejtélyes tojás azonosításához közelebbi vizsgálatra lesz szüksége a kutatóknak, de szerencsére egy robotkar sikeresen ki tudott belőle csippenteni egy darabot.
This golden orb, likely an egg casing, struck an imaginative chord for many watching yesterday.
— NOAA Ocean Exploration (@oceanexplorer) August 31, 2023
Today we dive on Denson Seamount. ROVs are launching & will remain on the seafloor until ~ 3:45pm ADKT/7:45pm EDT.
Join us! https://t.co/ScOhpINB18#Okeanos #seascapealaska #explore pic.twitter.com/Eq1sYeVQrr
Bár sok rejtély övezi az aranytojás kilétét, egy dologban biztosak a kutatók: nem találkoztak még ehhez hasonló mélytengeri furcsasággal. Ha pedig az eddig megszerzett kollektív tudásuk nem tudja azonosítani a leletet, az újabb izgalmas kérdéseket vethet fel az óceán élővilágáról.
Olvasd el ezt is! Ez a milliárdokba kerülő sporttengeralattjáró még a palackorrú delfineknél is gyorsabb!
A Seascape Alaska 5 augusztus 23-án indult útjára. Az expedíciós csapat pedig a 200 méter alatti tengeri élőhelyekre összpontosít, de akár 6000 méter mélyre is lemerészkednek, hogy minél alaposabban feltérképezzék a környezetet.
Célunk a mélytengeri korallok, szivacsok és halak élőhelyeinek, a kemoszintetikus közösségeknek és a vízoszlopnak a feltárása. Valamint a múltbeli, illetve a jelenleg is fennálló potenciális geológiai veszélyekkel kapcsolatos ismeretek bővítése
– közölte a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA),
Jó hír, hogy a telepresence technológiának köszönhetően bárki, aki rendelkezik internetkapcsolattal, meghívást kaphat, hogy nézze és hallgassa, ahogy a tudományos közösség tagjai aktívan részt vesznek és irányítják az egyes merüléseket.
IDE kattintva látogathatsz el a NOAA Seascape Alaska 5 oldalára, ahol élőben követheted az expedíciót.