A tudósok megörökítettek egy csigahalat, amely 8 336 méterrel a tengerszint alatt úszott Japán közelében, így ez a legmélyebben élő hal, amelyet valaha kamerával rögzítettek.
Korábban a legmélyebben feljegyzett halat 8 178 méter mélyen, a Mariana-árokban látták – írja a BBC News.
A tudósok egy kamerát dobtak a Japán melletti Izu-Ogasawara-árokba, és lefilmezték a csigahalat, amely becsléseik szerint „nagyon közel" van ahhoz a mélységhez, amely alatt bármely élőlény könnyedén elpusztul.
Ez is érdekelhet: Bizarr tengeri lényekre bukkantak az óceán mélyén
A csigahal a Pseudoliparis faj egyik fiatal példánya, a tudósok azonban nem fogták ki a szóban forgó egyedet, így a teljes azonosítás nem történt meg. Ehelyett a kutatók több halat fogtak be valamivel feljebb, 8022 méteres mélységben, amelyeket Pseudoliparis belyaevi néven azonosítottak, és ezzel beállították a legmélyebben kifogott hal rekordját – írja a BBC.
A korábbi legmélyebben horogra akadt halat a Mariana-árokban egy marianai csigahalként azonosították, amelyet 2014-ben vettek észre a tudósok. A csigahalak az óceán legmélyebb részén, az úgynevezett hadal-zónában élnek, ahol a mélység eléri a 6000-11 000 métert, és ahová nem hatol be fény – közölte a Nemzeti Óceán- és Légköri Szövetség.
Alan Jamieson professzor, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem mélytengeri kutatója úgy vélte, hogy a halak az Izu-Ogasawara kissé melegebb vize miatt voltak képesek túlélni a Mariana-ároknál is nagyobb mélységeket .
Forrás: Science Alert